asteras panthrax

Βαθμολογική… ανάσα από Παπαδόπουλο

11 Νοεμβρίου 201217:37

asteras panthraxΟ Πανθρακικός παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε με σκορ 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Κομοτηνή για την δέκατη αγωνιστική της Super League, χάρη στο τέρμα του Παπαδόπουλου και πήρε βαθμολογική… ανάσα ενόψει της συνέχειας. Ισορρόπησαν στο δεύτερο μέρος οι Αρκάδες όμως ο Ράγιος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το πέναλτι που κέρδισε ο Γκάμπριελ στο 75′.

Τρίτη νίκη για τον Πανθρακικό στο φετινό πρωτάθλημα, που ανέβηκε στην 14η θέση ισοβαθμώντας με την Βέροια, τη Skoda Ξάνθη και τον Λεβαδειακό.

Πως έπαιξαν…

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, ο οποίος δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού παρέταξε τον Πανθρακικό με σύστημα 4-2-3-1 και συγκεκριμένα τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Χρήστου, αριστερά τον Σερφά και στο κέντρο τους Σκλιοπίδη και Μακρυδημήτρη. Αμυντικά χαφ επέλεξε τους Λουσέρο και Λαδάκη, δεξιά τον Καστελάν, αριστερά τον Μπαϊκαρά και πίσω από τον προωθημένο Παπαδόπουλο τον Βαϊρουά.

Από την άλλη πλευρά, ο Σάκης Τσιώλης που δεν υπολόγιζε στους τραυματίες Πιπίνη και Καρντάσιο παρέταξε τον Αστέρα με τον Φούλοπ κάτω από την εστία, δεξιά τον Τσαμπούρη, αριστερά τον Φορμίκα και στο κέντρο της άμυνας τους Μπαρτολίνι και Σανκαρέ. Στη μεσαία γραμμή τοποθέτησε τους Ουσέρο και Αλβάρεζ, δεξιά τον Καλαντζή, αριστερά τον Ντε Μπλάσις και πίσω από τον προωθημένο Περόνε τον Ράγιος.

Ο Πανθρακικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έδειξε τη διάθεση να πιέσει τους φιλοξενούμενους και να ψάξει το γρήγορο γκολ. Από την άλλη πλευρά, οι Αρκάδες είχαν περισσότερο αμυντικούς προσανατολισμούς και προσπάθησαν να ψάξουν τον Περόνε με μακρινές μπαλιές. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 11′ όταν ο Λουσέρο προσπάθησε να απειλήσει τον Φούλοπ από μακριά, όμως το σουτ που δοκίμασε έφυγε πάνω από την εστία του Ούγγρου γκολκίπερ. Όσο περνούσε η ώρα, ο Πανθρακικός ανέβαζε την απόδοση του και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες με τον δραστήριο Παπαδόπουλο, σε αντίθεση με τον Αστέρα, ο οποίος αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα ανάπτυξης και έμοιαζε ακίνδυνος για την εστία του Κουτσόπουλου.

Η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 21′ όταν ο Παπαδόπουλος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φούλοπ και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Μετά το γκολ των γηπεδούχων οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν. Αντίθετα, ο Πανθρακικός έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντε Μπλάσις έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Περόνε πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο Κουτσόπουλος απομάκρυνε και ο Ουσέρο που πήρε το «ριμπάουντ» δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Σάκης Τσιώλης πέρασε στο παιχνίδι τον Ναβάρο αντί του Καλαντζή θέλοντας αλλάξει την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του στα πρώτα 45 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν πιο δραστήριοι, όμως δυσκολεύονταν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Πανθρακικού. Αντίθετα οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη οπισθοχώρησαν, έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους και προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα με τον εξαιρετικό έως τότε Παπαδόπουλο.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοση του και απείλησε στο 66′ με τον Περόνε, το σουτ του οποίου απομάκρυνε με δυσκολία ο Κουτσόπουλος. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Παπαδόπουλος επιχείρησε σουτ από δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φούλοπ. Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γκάμπριελ. Ο Ράγιος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Κουτσόπουλος του είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν και ο Πανθρακικός πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης λεπτό προς λεπτό…

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Σκλιοπίδης, Σερφά, Μακρυδημήτρης, Χρήστου, Λαδάκης, Καστελάν (Μελίσσης 83′), Μπαϊκαρά, Λουσέρο, Βαϊρουά (Πρίττας 57′), Παπαδόπουλος (Κυβελίδης 87′).

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Φορμίκα, Αλβάρεζ (Μπακασέτας 58′), Ουσέρο, Καλαντζής (Ναβάρο 46′), Ντε Μπλάσις (Γκάμπριελ 72′), Ράγιος, Περόνε.

Διαιτητής: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)