Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας, 4 μαθητές του Μουσικού Σχολείου Κομοτηνής παρευρέθησαν σε εκδήλωση που διοργανώθηκε στην Αθήνα, στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού. Το Μουσικό Σχολείο Κομοτηνής επελέγη ανάμεσα σε 8 Σχολεία από όλη την Ελλάδα, για να παρουσιάσει δράσεις που σχετίζονται με την αντιμετώπιση του φαινομένου της ενδοσχολικής βίας.
Οι μαθητές συμμετείχαν σε συζήτηση, την οποία συντόνιζε ο κ. Γιώργος Μόσχος, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού, με τη συνδρομή του κ. Γιώργου Νικολαϊδη, Διευθυντή της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού.
Οι μαθητές από τα 8 σχολεία διαφόρων περιοχών της χώρας παρουσίασαν εμπειρίες τους και καλές πρακτικές, σχετικά με την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας και επιθετικότητας ανάμεσα σε μαθητές, ενώ αποφασίστηκε η συμμετοχή τους σε πανελλήνιο δίκτυο κατά της βίας στο Σχολείο.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;