MPOSIA

Τέσσερα τα μετάλλια για τους αθλητές μας στους Παραολυμπιακούς του Λονδίνου

4 Σεπτεμβρίου 201211:30

MPOSIA Περιμένουμε ακόμη ένα μετάλλιο χρυσό ή αργυρό για να γίνουν τέσσερα, αφού οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Μαρία Ελένη Κορδαλή εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στον τελικό του μπότσια στην κατηγορία ΒC3 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη στις 17:45.

Αντίπαλος της Εθνικής στον τελικό θα είναι η Πορτογαλία που στον άλλο ημιτελικό επικράτησε της Κορέας με 4-3

Ένα μετάλλιο κατέκτησε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 100 μέτρα ελεύθερο κατηγορίας S2 με επίδοση 2:21.04, τη στιγμή που στον πρωινό προκριματικό είχε 2:21.99. Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής, πέρασε τέταρτος το πρώτο 50άρι με 1:06.62 (έναντι 1:03.93 του Μαμιστβάλοφ που έμεινε εκτός μεταλλίων), ωστόσο στο δεύτερο ήταν εξαιρετικά καλός με αποτέλεσμα να έρθει το μετάλλιο, το πρώτο για την ελληνική κολύμβηση σε αυτούς τους Αγώνες.

Μετά τον Αριστείδη Μακροδημήτρη και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, αφού στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12 ήταν τρίτος με επίδοση 1:01.10. Αυτό είναι το 10ο Παραολυμπιακό μετάλλιο για τον αθλητή της Μεγαλονήσου.

Στο στίβο πρωταγωνίστρια η Αλεξάνδρα Δήμογλου, η οποία στον τελικό των 400μ. κατηγορίας Τ13 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 56.91 που αποτελεί εφετινό ρεκόρ (το πανελλήνιο ρεκόρ το έχει η ίδια με 56.09 από το 2008).

Η Καβαλιώτισα πρωταθλήτρια, η οποία προ ημερών σε συνέντευξή της στο ΑΜΠΕ αποκάλυψε την απόφασή της να εγκαταλείψει τους στίβους μετά τους Παραολυμπιακούς Αγώνε του Λονδίνου, πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στο πλούσιο παλμαρέ της. Έφτασε τα τέσσερα, αφού στο Πεκίνο ήταν «ασημένια» στα 400 μέτρα και «χάλκινη» τόσο στα 100 όσο και στα 400 μέτρα.

Συγχαρητήριο μήνυμα έστειλε ο Προέδρος της Βουλής για τις επιτυχίες των ελλήνων αθλητών στους παραολυμπιακούς του Λονδίνου.