Την άμεση λήψη ουσιαστικών μέτρων προστασίας της υγείας των σπουδαστών και του προσωπικού της Σχολής Αστυφυλάκων Διδυμοτείχου απαιτεί η Τομεακή Επιτροπή Έβρου του ΚΚΕ, καθώς η κατάσταση στη σχολή είναι ανησυχητική, με την εμφάνιση το τελευταίο διάστημα κρουσμάτων κορονοϊού σε σπουδαστές.
Σύμφωνα με καταγγελίες σπουδαστών που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, δεν τηρούνται επαρκή μέτρα απομόνωσης όσων προσβλήθηκαν από τον ιό, αλλά και αυτών που ήρθαν σε επαφή μαζί τους.
Η ΤΕ Έβρου τονίζει μεταξύ άλλων:
«Από τις πρώτες μέρες εμφάνισης του κορονοϊού, το ΚΚΕ τοποθετήθηκε με ευθύνη, τονίζοντας ότι πρέπει να ληφθούν άμεσα όλα τα αναγκαία μέτρα για την προστασία της υγείας του λαού και ειδικότερα του προσωπικού των Σωμάτων Ασφάλειας και των Ενόπλων Δυνάμεων έτσι ώστε να μη βρεθεί κανένας εκτεθειμένος στον ιό, να μην τον μεταδώσει στην οικογένειά του.
Η εξάπλωση της πανδημίας απαιτεί τη διαμόρφωση ασφαλών συνθηκών διαβίωσης και εκπαίδευσης, αναβάθμιση εγκαταστάσεων, οι οποίες θα βασίζονται σε επιστημονικά κριτήρια.
Για να εξασφαλιστεί αυτό απαιτείται άμεσα:
Η πανδημία ανέδειξε τις τεράστιες ελλείψεις στο σύστημα Υγείας, στα νοσοκομεία του Έβρου και στα Κέντρα Υγείας, για τις οποίες ευθύνονται τόσο η σημερινή κυβέρνηση της ΝΔ όσο και η προηγούμενη του ΣΥΡΙΖΑ.
Είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολούθησαν όλες οι κυβερνήσεις, με βάση και τις κατευθύνσεις της ΕΕ για την εμπορευματοποίηση και την ιδιωτικοποίηση της Υγείας, για τη στήριξη της κερδοφορίας των επιχειρηματικών ομίλων και τη μείωση των δαπανών του κρατικού προϋπολογισμού για την Υγεία.
Αυτή η πολιτική ακυρώνει στην πράξη τις μεγάλες επιστημονικές και τεχνολογικές δυνατότητες που υπάρχουν σήμερα για την κάλυψη όλων των αναγκών πρόληψης και περίθαλψης του λαού.
Οι αστυνομικοί βιώνουν την ανεπάρκεια, την ανοργανωσιά και την επικινδυνότητα της κυβερνητικής πολιτικής απέναντι στην πανδημία. Σ’ αυτές τις συνθήκες επιβάλλεται να ενώσουν τη φωνή τους με τους υγειονομικούς και τους υπόλοιπους εργαζόμενους και τη νεολαία για να διεκδικήσουν μέτρα προστασίας στους χώρους εργασίας και εκπαίδευσης, θωράκισης του δημόσιου συστήματος Υγείας».
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;