Ο βουλευτής Ροδόπης ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Χαρίτου συμμετέχει σήμερα στις εκδηλώσεις για την ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου στην Κομοτηνή, κατέθεσε στεφάνι στο ηρώο της πόλης και δήλωσε:
«Τιμούμε με σεβασμό την επέτειο της γενοκτονίας των Ποντίων αδελφών μας, χωρίς όμως αισθήματα εχθρότητας και μισαλλοδοξίας.
Τιμούμε τη μεγάλη συνεισφορά του ποντιακού ελληνισμού στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική συνοχή και ανόρθωση της χώρας μας.
Κρατούμε ζωντανές στη μνήμη μας τις διώξεις και τα δεινά που υπέστησαν οι Πόντιοι αδερφοί μας, από τον τουρκικό εθνικισμό, με το βλέμμα όμως στραμμένο όχι στο παρελθόν αλλά στο μέλλον. Για να αποκατασταθεί η ιστορική αλήθεια, για να μην ξαναζήσουμε γενοκτονίες, για να οικοδομήσουμε σχέσεις συνεργασίας και αλληλοσεβασμού με όλους τους λαούς».
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;