Αναλυτικά η ερώτηση του βουλευτή:
«Η αντιαναπτυξιακή πολιτική της Κυβέρνησης, η οριζόντια μείωση του εισοδήματος των Ελλήνων και η ανελέητη φοροεπιδρομή που έχει εξαπολύσει έχει πλήξει σε μεγάλο βαθμό την αγορά γης. Ο προσφάτως ψηφισθείς ν. 4014/2011 (ΦΕΚ 209Α/21-09-2011) «Περιβαλλοντική αδειοδότηση έργων και δραστηριοτήτων, ρύθμιση αυθαιρέτων σε συνάρτηση με δημιουργία περιβαλλοντικού ισοζυγίου και άλλες διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής», δημιούργησε, σε πολλές περιπτώσεις, επιπλέον προβλήματα, αυξάνοντας την γραφειοκρατία αλλά και το κόστος των μεταβιβάσεων, με αποτέλεσμα η αγορά ακινήτων να οδηγείται σε πλήρες αδιέξοδο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η υποχρέωση προσάρτησης στο συμβολαιογραφικό έγγραφο μεταβίβασης ακινήτου βεβαίωσης από μηχανικό ότι σε αυτό δεν υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα ακόμη και αν πρόκειται περί αδόμητου αγροτεμαχίου ή αδόμητου οικοπέδου. Η υποχρέωση αυτή μάλιστα δεν προκύπτει από τη ρητή διατύπωση του εν λόγω νόμου αλλά από την 41498/26-9-2011 ΚΥΑ, η οποία εκδόθηκε για την εξειδίκευση των ρυθμίσεων. Συνέπεια της απόφασης αυτής είναι η επιβολή υποχρέωσης για προσάρτηση στο μεταβιβαστικό συμβόλαιο βεβαίωσης μηχανικού, με την οποία να βεβαιώνεται το πραγματικό γεγονός της μη ύπαρξης κτίσματος στο οικόπεδο! Σημειωτέον ότι οι μηχανικοί, όπως είναι φυσικό, θεωρούν προαπαιτούμενο της χορήγησης της σχετικής βεβαίωσης περί μη υπάρξεως κτίσματος, την εκπόνηση τοπογραφικού διαγράμματος, που θα συνοδεύει την ως άνω βεβαίωση. Είναι φανερό ότι η επιβολή των ανωτέρω υποχρεώσεων θα έχει ως συνέπεια να τεθεί το σύνολο σχεδόν της αγροτικής γης εκτός συναλλαγής, αφού το κόστος της σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος και βεβαίωσης μηχανικού περί μη ύπαρξης κτίσματος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μεγαλύτερο από την αξία του προς πώληση αγροτεμαχίου.
Επιπλέον, ο ν. 1337/1983 που ίσχυε μέχρι την ψήφιση του ν. 4014/2011, επέτρεπε την μεταβίβαση των ανεγερθέντων κτισμάτων πριν τις 14-3-1983 (χρόνο έναρξης ισχύος του ν. 1337/1983) με μόνη υποχρέωση την προσάρτηση στο μεταβιβαστικό συμβόλαιο υπεύθυνης δήλωσης των συμβαλλομένων. Αυτό έχει δημιουργήσει με την πάροδο των χρόνων (28 και πλέον έτη), την πεποίθηση στον πολίτη ότι για τα προαναφερόμενα κτίσματα δεν υπάρχει κώλυμα συναλλαγής. Άλλωστε είναι υπερβολική η «τιμωρία» του πολίτη, ο οποίος πριν 28 χρόνια αγόρασε νομίμως ένα ακίνητο, χωρίς στη συνέχεια να προβεί σε καμιά άλλη επενέργεια επ’ αυτού, χωρίς δηλαδή να έχει αναγείρει νεώτερο κτίσμα, να μην μπορεί μετά από όλα αυτά τα χρόνια να μεταβιβάσει το ακίνητό του.
Για το λόγο αυτό
Ε Ρ Ω Τ Ω Ν Τ Α Ι οι κ.κ. Υπουργοί
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;