Συνελήφθησαν χθες (29-8-2020) το μεσημέρι, στην Εγνατία Οδό Κομοτηνής – Αλεξανδρούπολης, από αστυνομικούς του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης, τέσσερα (4) μέλη σπείρας που εντοπίσθηκαν να μεταφέρουν περισσότερα από 16 κιλά ακατέργαστης κάνναβης, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε σχετική δικογραφία.
Πρόκειται για δύο ημεδαπούς και δύο αλλοδαπούς, οι συλλήψεις των οποίων επιτεύχθηκαν κατά τη διάρκεια οργανωμένης επιχείρησης του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών, στην οποία συνέδραμαν αστυνομικοί της Ομάδας Δημόσιας Ασφάλειας της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης και αστυνομικοί της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. του Αστυνομικού Τμήματος Αλεξανδρούπολης.
Ειδικότερα, έπειτα από εμπεριστατωμένες έρευνες και κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων που αφορούσαν την μεταφορά ποσότητας ναρκωτικών από την Αθήνα στον Έβρο με σκοπό την εξαγωγή τους στην Τουρκία από τους δράστες, οι αστυνομικοί πραγματοποίησαν συντονισμένη επιχείρηση.
Στο πλαίσιο της επιχείρησης εντόπισαν τους δύο από τους δράστες να επιβαίνουν σε Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο και να λειτουργούν ως προπομπός για την αποφυγή αστυνομικών ελέγχων σε έτερο Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο που επέβαιναν οι άλλοι δύο δράστες, με το οποίο μετέφεραν την ποσότητα ακατέργαστης κάνναβης.
Σε έρευνες που πραγματοποιήθηκαν στα δύο οχήματα, καθώς επίσης και στην κατοχή των δραστών, βρέθηκαν μεταξύ άλλων και κατασχέθηκαν:
Κατασχέθηκαν επίσης τα δύο Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητα που χρησιμοποίησαν οι δράστες.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αλεξανδρούπολης, ενώ την προανάκριση ενήργησε η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;