Πλήγματα δέχεται το Εθνικό Σύστημα Υγείας από την εμφάνιση κρουσμάτων κοροναϊού στην Ελλάδα. Και θέτει σε συναγερμό το υπουργείο και όλο τον κρατικό μηχανισμό καθώς εκφράζονται φόβοι ότι τις επόμενες ημέρες θα αυξηθούν δραματικά τα κρούσματα και ταυτόχρονα θα έχουν νοσήσει πολλοί γιατροί και νοσηλευτές.
Ειδικότερα τη στιγμή που το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό στα νοσοκομεία της χώρας δίνει μάχη καθημερινά για να σώσει τις ζωές όλων όσων έχουν προσβληθεί από τον κοροναϊό, αλλά και για να περιορίσει την εξάπλωση του, ο ύπουλος ιός φαίνεται να τους λυγίζει.
Κι αυτό γιατί καθημερινά όλο και περισσότεροι εργαζόμενοι μπαίνουν σε καραντίνα, καθώς έρχονται σε επαφή με φορείς του ιού, με τον αριθμό τους να ανέρχεται σε 300 σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ.
Μόνο σήμερα μάλιστα «κόκκινος συναγερμός» σήμανε στο νοσοκομείο «Γεννηματάς» και «Αγία Όλγα».
Στο Νοσοκομείο Γ. Γεννηματάς μπήκε λουκέτο, καθώς διαπιστώθηκε ότι άτομα της διοίκησης του Νοσοκομείου αλλά και εννέα εργαζόμενοι νοσηλευτές και διοικητικό προσωπικό είναι θετικοί στον κοροναϊό.
Σύμφωνα με τον Διοικητή του Νοσοκομείου οι διοικητικές υπηρεσίες θα ξαναλειτουργήσουν όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
Πρόκειται σύμφωνα με πληροφορίες για έναν γιατρό, μία νοσηλεύτρια και έναν διοικητικό υπάλληλο.
Λόγω των τριών αυτών κρουσμάτων σε καραντίνα πρόκειται να τεθούν πάνω δέκα εργαζόμενοι του ίδιου νοσοκομείου.
Ωστόσο τα περισσότερα κρούσματα έχουν επιβεβαιωθεί στο νοσοκομείο της Καστοριάς, καθώς εκεί 60 εργαζόμενοι οι οποίοι βρίσκονται σε κατ΄ οίκον περιορισμό.
Μεταξύ αυτών, βρίσκονται τρία μέλη της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων.
Σε καραντίνα μπήκαν και 15 εργαζόμενοι και στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίου, όπου έχουν εισαχθεί κρούσματα από την ομάδα των ταξιδιωτών στους Άγιους Τόπους.
Ακόμη τέσσερις υγειονομικοί στο νοσοκομείο «Άγιος Σάββας» βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό, σύμφωνα με τον Πάνο Παπανικολάου της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος.
Την ίδια στιγμή, σύμφωνα με την ΠΟΕΔΗΝ, γιατρός ακτινολόγος του νοσοκομείου Ερυθρός Σταυρός βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, με αποτέλεσμα να κλείσει το τμήμα μαγνητικού τομογράφου για απολύμανση.
Στον Ερυθρό Σταυρό, 20 εργαζόμενοι βρίσκονται σε καραντίνα.
Ο Πρόεδρος της ΠΕΟΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος, μιλώντας στο in.gr ανέφερε πως 300 εργαζόμενοι στο ΕΣΥ βρίσκονται σε καραντίνα εκ των οποίων 48 υγειονομικοί υπάλληλοι.
Ωστόσο σύμφωνα με τον κ. Γιαννάκο δεν είναι μόνο 300 τα κρούσματα, καθώς υπάρχουν κι άλλοι εργαζόμενοι που βρίσκονται σε κατ’ οίκον καραντίνα.
«Υπάρχουν και εργαζόμενοι που έχουν κάνει το τεστ και περιμένουν αποτελέσματα και άλλοι που επειδή έχουν ήπια συμπτώματα μένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό», τόνισε ο κ. Γιαννάκος εκτιμώντας πως ο συνολικός αριθμός θα αυξηθεί σήμερα κιόλας.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;