Με τη συμμετοχή πιστών αλλά και εκπροσώπων των τοπικών αρχών και άλλων θεσμικών φορέων πραγματποιήθηκαν τα εγκαίνια του Γραφείου Εσωτερικής και Εξωτερικής Ιεραποστολής, την Πέμπτή, 13 Φεβρουαρίου 2014 στα Γραφεία της Χριστιανικής Εστίας.
Στην Ακολουθία του Αγιασμού παρέστησαν οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες: Κεντρώας Αφρικής κ. Νικηφόρος, ιεράρχης του Παλαιφάτου Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων και ο Μητροπολίτης Μαρωνείας κ. Παντελεήμων.
Το Γραφείο Εσωτερικής και Εξωτερικής Ιεραποστολής συστάθηκε και λειτουργεί στην Ιερά Μητρόπολη Μαρωνείας και Κομοτηνής με την υπ’ αριθμόν 6/3-6-2013 πράξη του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ. Παντελεήμονος, η οποία και δημοσιεύθηκε στο υπ’ αριθμ. 3116 (τεύχος Β’) ΦΕΚ.
Το γραφείο, το οποίο θα στεγάζεται στα γραφεία της Χριστιανικής Εστίας επί της οδού Κοσμίου 9 (2ος όροφος), θα έχει ως έργο του την οποιαδήποτε συμπαράσταση στους έχοντες ανάγκη συνανθρώπους μας ενώ, εκτός συνόρων, θα συνδράμει στο ιεραποστολικό έργο στην Αφρική με σκοπό τη θεμελίωση Ναού και σχολείου, κατόπιν συνεννοήσεως με τους Αρχιερείς του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Γραφείου αποτελείται από :
Πρόεδρος : Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Παντελεήμων.
Αντιπρόεδρος : Αρχιμανδρίτης Αλέξανδρος Γκατζής.
Ταμίας : Κατερίνα Αραμπατζόγλου.
Γραμματέας : Ελένη Μαργαρίτη.
Μέλος : Σιδέρης Δελτσίδης.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;