Οι αγωνιστικές κινητοποιήσεις νεολαίων «Αλληλέγγυων» στην υπόθεση του Νίκου Ρωμανού , όπως ήταν επόμενο, κορυφώθηκαν με σειρά εκδηλώσεων και την κατάληψη δημοσίων κτηρίων. Ανάμεσά τους ήταν και το Δημοτικό Μέγαρο Κομοτηνής το οποίο παρέμεινε σχεδόν μία εβδομάδα κλειστό για τους δημότες του Δήμου Κομοτηνής.
Η κριτική που δέχθηκε η επίσημη Δημοτική Αρχή από μέσα ενημέρωσης και πολίτες , για τον τρόπο χειρισμού της υπόθεσης είχε ως αποτέλεσμα τη διασπορά αβάσιμων εκτιμήσεων και τοποθετήσεων ακόμη και από τον Δήμαρχο Κομοτηνής με τη μορφή διαρροών ή σχολίων που όλα κατέληγαν σε δύο βασικές έννοιες: η «κακή» αστυνομία και οι ομάδες «κοινωνικού αυτοματισμού» (μέλη εθνικιστικών και εγκληματικών οργανώσεων). Πριν ένα χρόνο ακριβώς είχαν κάνει την εμφάνισή τους κείμενα σε κεντρικά αθηναϊκά έντυπα για την δραστηριοποίηση «ταγμάτων εφόδου» στην ελληνική Θράκη.
Διαβάστε αναλυτικά στο viadiplomacy.gr
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;