Πανθρακικός – Πλατανιάς Χανίων 1-0

7 Φεβρουαρίου 201400:41

Ακόμη ένα τρίποντο πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πανθρακικός που επικράτησε με 1-0 του Πλατανιά Χανίων για την 23η αγωνιστική της Super League και έφτασε τους 34 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Πανθρακικό με σύστημα 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο MVP της 22ης αγωνιστικής Αθανασιάδης, δεξιά στην άμυνα βρέθηκε ο Σαρακατσάνος, αριστερά ο Μπεν Σαμπάτ και στο κέντρο ο Εμπόου. Στα χαφ ο Έλληνας τεχνικός τοποθέτησε τους Τζάνη, Λαδάκη και Ρομέου, δεξιά τον Παπαγεωργίου, αριστερά τον Ντιόγκο και στην κορυφή της επίθεσης τους Ίγκορ και Μολίνα.

Ο Πανθρακικός μπορεί  να ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γιωργαλλίδη με την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου να έχει καλή αμυντική λειτουργία.

Ο Πανθρακικός δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη φάση στο 30ο λεπτό με τον Ντιόγκο να βγάζει την σέντρα από τα αριστερά και τον Ιγκόρ με σουτ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Πλατανιά. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Πανθρακικός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός με αποτέλεσμα ο Πανθρακικός να βρει διαδρόμους και να προσπαθεί να πετύχει το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα νίκης. Ο Αντώνης Λαδάκης στο 70ο λεπτό πήρε την μπάλα από το κέντρο προχώρησε σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιωργαλλίδη που δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι Χανιώτες πίεσαν έχοντας ένα σουτ του Βλαχοδήμου που πέρασε άουτ καθώς και μια προβολή του Τόρες που είχε την ίδια κατάληξη.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Ιγκόρ, Ντιόγκο, Λαδάκης, Τζάνης (81′ Τριανταφύλλου), Εμπόου, Μολίνα (55′ Μπαϊκαρά), Ρομέου (84′ Χασομέρης), Σαμπάτ.

Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης, Ινκούμ, Φερνάντες, Αγκιλέρα, Φαΐσκα, Δημήτρης (46′ Μπέλιτς), Καζναφέρης (74′ Τόρες), Μενδρινός, Σιαλμάς, Κατάι (46′ Γουνδουλάκης), Βλαχοδήμος.