Πανθρακικός – Άρης 2-1

22 Μαρτίου 201421:24

Ο Ιγκόρ ντε Σόουζα σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια του Σωκράτη Διούδη, προτού ανατρέψει τα δεδομένα στο 90ό λεπτό και χαρίσει στον Πανθρακικό τη νίκη επί του Άρη με 2-1. Στην 6η θέση η ομάδα της Κομοτηνής, μόνο με “θαύμα” θα σωθεί εκείνη της Θεσσαλονίκης.

Υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας είχε ο Πανθρακικός (58%) στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρης ήταν πιο απειλητικός με έξι τελικές προσπάθειες έναντι μόλις δύο των γηπεδούχων, ενώ σε μία εξ αυτών παραβίασε την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη.

Ο Ιγκόρ ντε Σόουζα ήταν και πάλι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Πανθρακικού, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα αυτή τη φορά (στο 16′ ο Σωκράτης Διούδης απέκρουσε την κεφαλιά του και στο 32′ το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι).

Ο Άρης, από την πλευρά του, απείλησε εκ νέου με τους Μανιά, Βαλεντίνο Βλάχο και Ανδρέα Τάτο, προτού ο τελευταίος εκτελέσει κόρνερ στο 36ο λεπτό, ο Αθανασιάδης κάνει λανθασμένη εκτίμηση και ο Μιχάλης Κύργιας ανοίξει το σκορ με κεφαλιά.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 65ο λεπτό οι δύο γκολκίπερ δεν είχαν αρκετή δουλειά, αλλά στο τελευταίο ημίωρο ο ρυθμός έγινε πολύ γρήγορος και οι παίκτες άρχισαν ξανά τις εκατέρωθεν επισκέψεις.

Ο Ιγκόρ σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι του Διούδη (αυτή τη φορά το αριστερό με κεφαλιά), αλλά ήταν προφανές ότι ο Πανθρακικός είχε αποκτήσει τον έλεγχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι τελικές προσπάθειες στο φινάλε ήταν 11-11. Ως εκ τούτου, στο 72ο λεπτό, ο Σέρχιο Μολίνα που είχε περάσει ως αλλαγή ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και τελικά η μπίλια έκατσε στο… πράσινο. Μετά από ωραία σέντρα του νεοεισελθόντα Νίκου Καθάριου, ο Ιγκόρ κοντρόλαρε ωραία στη μικρή περιοχή, κατόπιν απέφυγε τον Διούδη και σε κενή εστία χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις

Πανθρακικός (Μάντζιος): Αθανασιάδης, Μπεν Σαμπάτ, Παπαγεωργίου (46′ Χασομέρης), Ιγκόρ, Χρήστου, Λαδάκης, Εμπό, Ρομέου, Μπαϊκαρά, Τζάνης (86′ Καθάριος), Ντιόγκο (46′ Μολίνα).

Άρης (Σ. Παπαδόπουλος): Διούδης, Κύργιας, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Τάτος, Τσουμάνης, Καμινιώτης (64′ Ηρακλής), Βανγκέλι, Μανιάς, Βλάχος (75′ Κουσίδης), Τσιάρας (82′ Τσιάρας).

(Πηγή: contra.gr)