Ο Δήμος Κομοτηνής σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης υλοποίησε Εικαστική Δράση με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Followgreen. Στη δράση έλαβαν μέρος μαθητές 14 σχολικών μονάδων του Δήμου, οι οποίοι ανέπτυξαν 100 εικαστικά έργα με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών.
Στόχος της δράσης αυτής ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για τις αξίες και τη σπουδαιότητα της επαναχρησιμοποίησης και κατ΄ επέκταση της εξοικονόμησης πρώτων υλών, μαθαίνοντας στην πράξη πως όλα τα υλικά είναι χρήσιμα, αρκεί να έχεις φαντασία και δημιουργικότητα!
Τα έργα των μαθητών, καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης, έλαβαν προβολή στη δημοτική πλατφόρμα ανακύκλωσης Followgreen Δήμου Κομοτηνής. Τα μέλη της δημοτικής πλατφόρμας είχαν τη δυνατότητα να ψηφίσουν την αγαπημένη τους συμμετοχή.
Παρακάτω παραθέτουμε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας:
Ο Δήμος Κομοτηνής συγχαίρει όλους τους μαθητές για την προσπάθειά τους και ευελπιστούμε τη νέα σχολική χρονιά να συνεχίσουμε με ακόμη περισσότερες δράσεις ανακύκλωσης!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;