Προ δύο εβδομάδων και στα πλαίσια του ελέγχου και της ενημέρωσης που δικαιούμαστε ως αντιπολίτευση στον Δήμο, υποβάλαμε στον δήμαρχο Κομοτηνής Γιάννη Γκαράνη ερώτημα σχετικά με τις απευθείας αναθέσεις εργολαβιών στο πρώτο αυτό 9μηνο της θητείας του.
Η απάντησή του επιβεβαίωσε την εικόνα που είχαμε από την ΔΙΑΥΓΕΙΑ, για πολλαπλασιασμό των αναθέσεων (αντί των διαγωνισμών), σε σχέση με το παρελθόν.
Προφανώς υπάρχει κάποιο σκεπτικό στην διαχειριστική αυτή τακτική της διοίκησης, αφού τα πλεονεκτήματα αφορούν την ταχύτητα εκτέλεσης, την μείωση της γραφειοκρατίας, την τόνωση της τοπικής αγοράς κτλ.
Παράλληλα όμως χάνονται οι εκπτώσεις, δημιουργείται ένα πλαίσιο λειτουργίας με τον δήμαρχο σε διανεμητικό ρόλο (έστω και με τρόπο δίκαιο) και αφήνει την αγορά ανοικτή σε απαιτήσεις για «εξυπηρετήσεις».
Πέρα από τις γενικές αυτές παρατηρήσεις, θα επικεντρώσουμε σε τρία στοιχεία.
Εμείς δίνουμε τα στοιχεία, θέτουμε τον προβληματισμό κι ελπίζουμε στην ανάπτυξη ενός δημοσίου διαλόγου.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;