Τρεις αλλοδαποί, υπήκοοι Μπαγκλαντές, ηλικίας 22, 23 και 22 ετών, που προωθούσαν στο εσωτερικό της Χώρας τέσσερις μη νόμιμους μετανάστες, ομοεθνείς τους,
συνελήφθησαν τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης, στην παρέβρια περιοχή του Πυθίου – Έβρου.
Ομάδα αστυνομικών, που έχει συγκροτηθεί στο πλαίσιο των ειδικών δράσεων για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης, εντόπισε τους τρεις διακινητές, να διασχίζουν τον ποταμό Έβρο, με τη χρήση πλαστικής βάρκας και να απλώνουν σχοινί, του οποίου η μία άκρη ήταν δεμένη στην τούρκικη όχθη, όπου και ανέμεναν είκοσι τέσσερις περίπου μη νόμιμοι μετανάστες, προκειμένου στη συνέχεια να εισέλθουν στο ελληνικό έδαφος με τη βοήθεια του σχοινιού.
Eπενέβησαν οι αστυνομικοί και συνέλαβαν τους τρεις διακινητές, ενώ τέσσερις μόνο από τους μη νομίμους μετανάστες που ανέμεναν στην τούρκικη όχθη κατάφεραν να εισέλθουν στο ελληνικό έδαφος, οι οποίοι και συνελήφθησαν.
Με την σύλληψή των τριών διακινητών, απετράπη η παράνομη είσοδος, στο ελληνικό έδαφος, σε άλλους είκοσι μη νόμιμους μετανάστες, που ανέμεναν επί του τουρκικού εδάφους.
Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ορεστιάδας, ενώ την προανάκριση ενήργησε το Τμήμα Συνοριακής Φύλαξης Διδυμοτείχου.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;