Νέα νίκη του Πανθρακικού επί του Αχαρναικού

6 Αυγούστου 201423:26

Νίκη με 3-0 σημείωσε το απόγευμα της Τετάρτης ο Πανθρακικός αντιμετωπίζοντας στο Κοκκινόχωμα Καβάλας τον Αχαρναϊκό.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης είχε πολύ καλή απόδοση, την κατοχή της μπάλας σημείωσε 3 τέρματα και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες έτσι ώστε να πετύχει μια μεγαλύτερη σε έκταση νίκη.

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε με τον Αθανασιάδη κάτω από την εστία, τον Κάσες να παίρνει φανέλα βασικού και τον νεαρό Λίτσκα στην κορυφή της επίθεσης. Με αυτόν τον τρόπο ο νεαρός Εβρίτης ποδοσφαιριστής επιβραβεύτηκε για την καλή του παρουσία στην περίοδο της προετοιμασίας.

Το σκορ άνοιξε λίγα λεπτά μετά την συμπλήρωση του 15λεπτου με τον Κάσες να συνεργάζεται με τον Τσουμάνη τον τελευταίο να βγάζει την σέντρα από τα αριστερά και τον Γκιγιέρμο Πέρες με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αχαρναϊκού.

Ο Πανθρακικός συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και έχασε 2 καλές ευκαιρίες με τους Τζάνη και Κάσες για να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν αρκετές αλλαγές από τους προπονητές των ομάδων Άκη Μάντζιο και Γιώργο Βαζάκα κάτι που επέφερε, ως ένα σημείο, την μείωση του ρυθμού. Παρόλα αυτά οι παίχτες του Πανθρακικού έδειξαν μεγάλη διάθεση και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα στο 71ο λεπτό με τον Καθάριο να εκτελεί το φάουλ από τα αριστερά και τον Χασομέρη να κάνει το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Σερφά που εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα του Αχαρναικού (είχε προηγηθεί απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουτσίδη) και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Σερφά, Μπεν Σαμπάτ, Εμπόου, Μεχία, Κάσες, Πέρες, Τζάνης, Τσουμάνης, Λίτσκας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Πασχαλάκης, Μπαϊκαρά, Ζδράβος – Ρίζος, Χρήστου, Χασομέρης, Φραγκούλης, Καθάριος, Γκουτσίδης και ο Μπρένο (19χρονος Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής υπό δοκιμή).