Γράφει ο Νίκος Αρβανίτης
Έντονη κριτική άσκησε ο κ. Μιχάλης Αμοιρίδης στην διοίκηση της ΠΑΜΘ με αφορμή την ανακοίνωση των εργαζομένων της ΠΕ Ξάνθης σχετική με τη λήψη μέτρων για τον κορονοϊό.
Σύμφωνα με ανάρτησή του στο facebook “Η Περιφέρεια ΑΜΘ απούσα και για ακόμη μία φορά χωρίς έγκαιρες κινήσεις. Πάρα το ότι έχει στελεχιακό δυναμικό με γνώση και εμπειρία, δομές και υπηρεσίες, άφησε τα πράγματα στην τύχη τους. Με χιλιάδες υπαλλήλους και πληθώρα κτιριακών εγκαταστάσεων, ακομη και σήμερα δεν προχώρησε σε αποφάσεις και κινήσεις προστασίας προσωπικού αλλά και συναλλασσόμενων πολιτών. Απόδειξη ότι αναγκάστηκαν οι υπάλληλοι να αναλάβουν πρωτοβουλία και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ελπίζω να εισακουστούν έστω και την ύστατη στιγμή. Εάν δεν φροντίσει η Περιφέρεια πρώτα για την ίδια πως θα προστατεύσει το κοινωνικό σύνολο;”
Σε ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Εργαζομένων στην ΠΕ Ξάνθης, αναφέρει:
Στο πλαίσιο αντιμετώπισης της εξάπλωσης της πανδημίας του Κορωνοϊού, προτείνουμε συγκεκριμένα μέτρα, που αφενός διασφαλίζουν τη σωστή και ολοκληρωμένη εξυπηρέτηση των πολιτών, την διαφύλαξη της δημόσιας υγείας και τη μη εξάπλωση της νόσου.
Λειτουργούμε με σύνεση και αποφασιστικότητα.
Αντιμετωπίζουμε με ψυχραιμία τα ζητήματα.
Όχι πανικός, όχι όμως και εφησυχασμός».
Τα μέτρα που προτείνουμε να αφορούν:
Α. Μέτρα λειτουργίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης:
1.Αναστολή των δια ζώσης συνεδριάσεων όλων των Οργάνων της Περιφέρειας, οι οποίες να συνεδριάζουν μόνο για επείγοντα ζητήματα δια περιφοράς ή με τηλεδιάσκεψη.
Β. Μέτρα για την καλύτερη ενημέρωση και εξυπηρέτηση των πολιτών:
1.Ενημέρωση των συμπολιτών μας με κάθε μέσο, όπως εξειδικευμένα φυλλάδια και αναρτήσεις πληροφοριών και οδηγιών σε όλα τα κτίρια της Περιφέρειας, αλλά και με εξειδικευμένα μηνύματα μέσω των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης καθώς και της ιστοσελίδας της Π.Α.Μ.Θ.
2.Λειτουργία τηλεφωνικών γραμμών, για την ολοκληρωμένη ενημέρωση των πολιτών για τον τρόπο και τις διαδικασίες εξυπηρέτησης, προκειμένου να αποφευχθούν άσκοπες μετακινήσεις.
Γ. Απαραίτητα μέτρα για την προάσπιση της υγείας των εργαζομένων της Π.Α.Μ.Θ.:
1.Να δοθεί βάρος στην προάσπιση της υγείας όλων των εργαζομένων που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες. Ν’ αποσυρθούν άμεσα όλοι οι εργαζόμενοι που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες από τις Υπηρεσίες εξυπηρέτησης κοινού.
2.Άμεση προμήθεια μέσων ατομικής υγιεινής (αντισηπτικά, μάσκες, γάντια, κτλ), τα οποία να χορηγούνται επιβεβλημένα σε όλους τους εργαζόμενους και τους πολίτες που επισκέπτονται τις Υπηρεσίες.
3.Να ελέγχονται όλες οι είσοδοι – έξοδοι των κτηρίων των Υπηρεσιών και να προβλεφθεί η ενημέρωση του κοινού.
Ας συνεργαστούμε όλοι μαζί, ώστε να ξεπεράσουμε κι αυτή τη δύσκολη στιγμή.
Παρακαλούμε τη Διοίκηση, Περιφερειάρχη, Αντιπερειφερειάρχη Π.Ε. Ξάνθης, να μεριμνήσουν για όλα τα παραπάνω που αποτελούν συμβατική υποχρέωση όλων μας.
Χρειάζονται γενναίες αποφάσεις και είμαστε έτοιμοι να τις στηρίξουμε, ακόμη και αν χρειαστεί να κλείσουν οι υπηρεσίες που δέχονται κοινό, είναι μηδαμινό μπροστά στην δημόσια υγειά.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;