Λόγω αλλαγής στην υπ’ αριθ. 20/2023 Πυροσβεστική Διάταξη ο Δήμος Κομοτηνής επικαιροποιεί το δελτίο τύπου για τον καθαρισμό οικοπέδων από τους ιδιοκτήτες τους.
Εν όψει της φετινής αντιπυρικής περιόδου από 1-5-2023 έως 31-10-2023, καλούνται όλοι οι δημότες του Δήμου Κομοτηνής που είναι ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές των οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων, που βρίσκονται σε περιοχές:
να τους καθαρίσουν άμεσα από χόρτα, άχρηστα υλικά, σκουπίδια, διότι αποτελούν εστίες εκδήλωσης πυρκαγιάς. Επίσης, να φροντίζουν για τον καθαρισμό τους καθ΄όλη τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου.
Ο καθαρισμός περιλαμβάνει:
Οι υπόχρεοι οφείλουν να μεριμνούν για την ασφαλή συλλογή και μεταφορά όλων των υπολειμμάτων καθαρισμού. Απαγορεύεται η εγκατάλειψη, η απόρριψη ή η ανεξέλεγκτη διαχείρισή τους.
Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης των υπόχρεων, θα ισχύουν και θα εφαρμόζονται οι κυρώσεις σύμφωνα με την νεότερη νομοθετική πυροσβεστική διάταξη, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 266 του Ν. 5037/2023, της υπ’ αριθ. 20/23 Πυροσβεστικής Διάταξης.
Η παρούσα ειδοποίηση θεωρείται και σαν προσωπική ειδοποίηση προς όλους τους πιο πάνω αναφερόμενους ιδιοκτήτες ή υπεύθυνα πρόσωπα.
Για επικοινωνία: Διεύθυνση Περιβάλλοντος, Καθαριότητας και Ανακύκλωσης:
Τμήμα Περιβάλλοντος: Νίκη Δερμεντζή
Τηλ: 2531022810
e-mail: n.dermentzi@komotini.gr.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;