Ηρακλής-Πανθρακικός 0-1

6 Αυγούστου 201509:35

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας κατέκτησε η ομάδα μας, καθώς επικράτησε με 0-1 του Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο Στάδιο.

Το πιο δυνατό, έως τώρα, τεστ του Πανθρακικού, μετά και τα φιλικά με Καβάλα και Δόξα Δράμας, στα πλαίσια του δεύτερου σταδίου της προετοιμασίας, στέφθηκε με επιτυχία. Η ομάδα μας έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα 90 λεπτά του παιχνιδιού, ενώ ο Μάνουελ Ρόκα και οι συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με την ετοιμότητα της ομάδας, 2,5 εβδομάδες πριν την έναρξη της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός δέχθηκε πίεση στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ηρακλής είχε δοκάρι στο 12′, ενώ και ο Αθανσιάδης όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα φώναξε “παρών”. Στα μελανά σημεία της αναμέτρησης καταγράφεται ο τραυματισμός του Βάλτερ, που στο 17′ αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Σέτι. Ο Ισπανός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δικέφαλο και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Προϊόντος του χρόνου ο Πανθρακικός ισορρόπησε, οργανώθηκε καλά μεσοαμυντικά και μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Τζάνης εκτέλεσε πολύ ωραία φάουλ από τα αριστερά και ο Χασομέρης, πηδώντας πιο ψηλά από κάθε αντίπαλο, πέτυχε με εξαιρετική κεφαλιά το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ είχε και ορισμένες ευκαιρίες ώστε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τα σουτ των Τζάνη, Ντιγκινί και Νικόλτση. Σε μια καλή στιγμή του Ηρακλή ο Πασχαλάκης απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Βέλλιο.

Στο 75′ η ομάδα μας είχε ακόμη μία άτυχη στιγμή, καθώς ο Μπουγαίδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα από τη μεγάλη περιοχή χτύπησε, ενώ ο Βέλλιος επιχειρούσε ανάποδο ψαλίδι, με τον 22χρονο αμυντικό να μεταφέρεται στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρα από τους αρχικούς έντεκα, ο Μάνουελ Ρόκα χρησιμοποίησε και τους Πασχαλάκη, Ζδράβο, Μπουγαίδη, Ψάλτη, Λαδάκη, Μαρκόπουλο, Νικόλτση αλλά και τον Χαβίτο, που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του. Το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του παιχνιδιού, με τον Πανθρακικό να συνεχίζει νικηφόρα τα φιλικά του.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης (60′ Πασχαλάκης), Παπαγεωργίου (65′ Ζδράβος), Σερφά, Μελίσσης (63′ Μπουγαίδης – 77′ Ψάλτης), Ποτουρίδης, Ηλιάδης (70′ Λαδάκης), Ροτζέριο, Ντιγκινί (70′ Μαρκόπουλος), Βάλτερ (17′ Σέτι), Χασομέρης (55′ Χαβίτο), Τζάνης (65′ Νικόλτσης).

*Η ΠΑΕ Πανθρακικός ευχαριστεί θερμά την ΠΑΕ Ηρακλής για την άψογη φιλοξενία και της εύχεται καλή επιτυχία στη νέα ποδοσφαιρική σεζόν.