Στην Ευρώπη, πρωταθλήτρια στην μακροχρόνια ανεργία ,στην νεανική ανεργία, είναι η Ελλάδα . Ένας στους πέντε Έλληνες είναι μακροχρόνια άνεργος. Το 75% των ανέργων στην Ελλάδα είναι μακροχρόνια άνεργοι και έπεται η Σλοβακία, η Ιταλία και η Βουλγαρία
Η μακροχρόνια ανεργία έχει οδυνηρές κοινωνικές συνέπειες για τα άτομα που την βιώνουν και σοβαρές επιπτώσεις στο σύνολο της κοινωνίας. Πλήττει όλες τις κοινωνικές ομάδες ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας και μόρφωσης.Αυξάνεται χρόνο με τον χρόνο και είναι μία από τις αιτίες της επίμονης φτώχειας. Οι άνεργοι είναι επί χρόνια αντιμέτωποι όχι μόνο με την αβεβαιότητα, αλλά και με την αμφισβήτηση, από τον κοινωνικό περίγυρο. Είναι αποδέκτες ενός ιδιότυπου ρατσισμού: Ο άνεργος ερμηνεύεται από πολλούς ως «τεμπέλης» ή «καλομαθημένος». Είναι απομονωμένοι και περιθωριοποιημένοι, γεμάτοι με αισθήματα ντροπής και ενοχής.
Η πολιτεία, τους αναφέρει ως αριθμούς, ως ποσοστό. Οι μακροχρόνια άνεργοι δεν είναι ένας ψυχρός αριθμός. Είναι νέοι άνθρωποι, με όνειρα και όρεξη για δουλειά, με φιλοδοξίες που ζουν μία παρατεταμένη εφηβεία, εξαρτώμενοι από την οικογένειά τους.Είναι μεσήλικες εξαρτώμενοι από την πενιχρή σύνταξη των γονιών τους, οικογενειάρχες που δεν μπορούν να εξασφαλίσουν τα βασικά αγαθά στην οικογένειά τους, πολλοί κοντά στην συνταξιοδότηση.
Είναι πολύ διαφορετικό 6 μήνες άνεργος , στην αρχή της κρίσης (2011) και εντελώς άλλο ο ίδιος άνεργος 11 χρόνια στην.Στην αρχή είχε το επίδομα, κάποια αποθέματα, έναν περίγυρο που βοηθούσε – κυρίως όμως είχε ελπίδα. Στα 11 χρόνια που έχουν μεσολαβήσει έχουν τελειώσει όλα: και το επίδομα και τα αποθέματα και οι φίλοι . Κυρίως όμως δεν έχει ελπίδα
Η μαζική και η μακροχρόνια ανεργία αντιμετωπίζονται κυρίως με προγράμματα δημιουργίας νέων επιδοτούμενων θέσεων εργασίας. Τα προγράμματα απασχόλησης στον δημόσιο τομέα είναι καταλληλότερα για την απασχόληση ανέργων που ανήκουν σε ομάδες που δεν προσλαμβάνουν οι ιδιωτικές επιχειρήσεις
Η κ. Ιωάννα Λιούτα είναι πολιτική αναλύτρια με εξειδίκευση στην Οικονομική Διακυβέρνηση και στις Δημόσιες πολιτικές, μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΜέΡΑ25.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;