Παρουσία πλήθους κόσμου, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Απριλίου 2023 στο μνημείο που βρίσκεται στην είσοδο της Ξυλαγανής η τελετή μνήμης των 29 πεσόντων από την Ξυλαγανή που εκτελέσθηκαν τον Απρίλιο του 1944 από τα Βουλγαρικά στρατεύματα κατοχής.
Την επιμνημόσυνη δέηση τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κκ Παντελεήμων.
“Παραβρέθηκα σήμερα στην επέτειο τιμής των 29 πατριωτών που πήραν μέρος στην αντίσταση και εκτελέστηκαν από τους Βούλγαρους κατακτητές τον Απρίλη του 1944 στην Ξυλαγανή. Έπεσαν ως μάρτυρες υπέρ της Ελευθερίας και της Εθνικής Ανεξαρτησίας. Η μνήμη τους θα παραμείνει ζωντανή για πάντα.” δήλωσε ο Βουλευτής Ροδόπης κ. Ιλχάν Αχμέτ
Έτσι τιμάει ο Ιλχάν Αχμέτ την ιστορία της Ροδόπης
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;