Για να καταρτισθεί ο προϋπολογισμός ενός δήμου, είναι απαραίτητο, ανάμεσα στα άλλα, να προσδιορισθούν τα ανταποδοτικά τέλη , όπως λέγονται, από τα οποία τα πιο σημαντικά για τη λαϊκή τσέπη είναι τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού. Η σημερινή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ συνεχίζοντας την πολιτική των προκατόχων της και με βάση τους μνημονιακούς νόμους, κρατάει καθηλωμένα στα σημερινά επίπεδα τους πόρους των δήμων και επιβάλει νομοθετικά αυξήσεις στα «ίδια έσοδα», όπως τα λένε, που είναι τα ανταποδοτικά τέλη και διάφοροι φόροι, με στόχο το 2022, τα λεγόμενα «ίδια έσοδα» να ξεπεράσουν την κρατική χρηματοδότηση. Αυτές οι κατευθύνσεις που σήμερα γίνονται ασφυκτικές, έχουν ως αποτέλεσμα η χρηματοδότηση των λειτουργικών δαπανών της Τοπικής Διοίκησης(Τ.Δ) κατά το μεγαλύτερο μέρος να προέρχεται από τοπικούς φόρους, τέλη, εισφορές, δικαιώματα και διάφορα χαράτσια και ένα ποσοστό, που όλο και μικραίνει χρόνο με το χρόνο, να προέρχεται από τους ΚΑΠ,(Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους που αποτελούνται από φόρους φυσικών και νομικών προσώπων, ΤΑΠ, ΦΠΑ…), δηλαδή από το αντιλαϊκό σύστημα φορολογίας.
Με αυτό το πνεύμα κατέθεσε η διοίκηση του Δήμου Κομοτηνής στο δημοτικό συμβούλιο την πρόταση για τα τέλη καθαριότητας και φωτισμού, πρόταση που έγινε και απόφαση, που προβλέπει αύξηση κατά 14% , ( για τα σπίτια 1,48€ το τ.μ από 1.30€ που ίσχυε, για τα μαγαζιά και τα γραφεία μέχρι 1000 τ.μ 3,18€ από 2,79€). Την πρόταση αυτή η παράταξή μας την καταψήφισε και θα εξηγήσουμε γιατί.
1.Ανταποδοτικότητα όπως το λέει η λέξη, σημαίνει να καλυφθούν από την τσέπη των δημοτών όλα τα έξοδα που προβλέπονται σε μια χρονιά π.χ στην υπηρεσία καθαριότητας και φωτισμού και σε ορισμένες άλλες υπηρεσίες του δήμου. Εμείς είμαστε διαχρονικά κατά της ανταποδοτικότητας, διότι ήδη φορολογούμαστε άγρια. Οι άλλες παρατάξεις είναι υπέρ της ανταποδοτικότητας
Συμπέρασμα: Χρειάζεται ο λαός να αγωνιστεί και να διεκδικήσει μέσα από τα εργατικά σωματεία , συλλογικούς φορείς δημοτών, εργαζομένων στο δήμο:
«ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ» ΔΗΜΟΥ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
2-10-2018
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;