Γράφει ο Νϊκος Αρβανίτης
Νέο κρούσμα εργοδοτικής αυθαιρεσίας προκύπτει από πρόσφατη καταγγελία δημοσιογράφου μέλους της ΕΣΠΗΤ, και αφορά σε απόλυσή του από την ιστοσελίδα «www.Hellasjournal.com» «μέσω μηνύματος στο WHAT’S UP».
Της απόλυσης του συναδέλφου, σύμφωνα με την αναφορά του προς το Δ.Σ. της Ένωσης, προηγήθηκαν αρκετές παρεμβάσεις στην συντακτική εργασία του, αλλά και προσβολή της επαγγελματικής επάρκειας και αξιοπρέπειάς του.
Σημειώνεται δε, ότι ως εκπρόσωπος της ιστοσελίδας, εμφανίστηκε με επιστολή του προς την Ένωση πληρεξούσιος δικηγόρος, αποφεύγοντας να γνωστοποιήσει τον ιδιοκτήτη ή το νόμιμο εκπρόσωπο της εκδοτικής επιχείρησης, όπως είχε ζητήσει με σχετική επιστολή του το Δ.Σ. της ΕΣΠΗΤ.
Ο συνάδελφος, που απασχολήθηκε στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, σύμφωνα με την καταγγελία του ουδέποτε ασφαλίστηκε για την απασχόλησή του αυτή σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα.
Το Δ.Σ της ΕΣΠΗΤ, με αφορμή και άλλες παρόμοιες προσπάθειες περιορισμού του δημοσιογραφικού έργου δηλώνει προς κάθε κατεύθυνση, όχι μόνο την διαμαρτυρία και τον έντονο προβληματισμό του, αλλά κυρίως την πάγια αρχή όλων των ανθρώπων της ενημέρωσης για την προάσπιση με κάθε μέσο της ελευθεροτυπίας και των δημοκρατικών αρχών.
Επισημαίνουμε το ευρύ φάσμα ανοιχτών προκλήσεων και απειλών το οποίο αντιμετωπίζουν όλο και πιο συχνά οι άνθρωποι του Τύπου με σκοπό τη δημιουργία κλίματος ανασφάλειας στην εργασία, καταστρατηγώντας το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης αλλά και παραβιάζοντας όχι μόνο τα εργασιακά αλλά και τα ατομικά και συνταγματικά δικαιώματα.
Το Δ.Σ. της ΕΣΠΗΤ διαμηνύει ότι:
Το Δ.Σ. της ΕΣΠΗΤ θα συνεχίσει θεσμικά την αναζήτηση του ιδιοκτήτη ή του νόμιμου εκπρόσωπου της εκδοτικής επιχείρησης, ώστε να δοθούν οι δέουσες εξηγήσεις για τις καταγγελλόμενες συμπεριφορές τους εις βάρος του συναδέλφου μας.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;