Τό ἀπόγευμα τοῦ Σαββάτου, 3ης Ἰουνίου ἐ. ἒ., ὁ Σεβασμιώτατος χοροστάτησε κατά τήν Ἀκολουθία τοῦ Ἑσπερινοῦ στόν πανηγυρίζοντα Ἱερό Ναό τῆς Τοῦ Θεοῦ Σοφίας Κομοτηνῆς.
Μετά τήν εὐλόγηση τῶν ἄρτων, ὁ Μητροπολίτης μας ἀπευθυνόμενος στό ἐκκλησίασμα τόνισε τὴν σημασία τῆς ἡμέρας τῆς Πεντηκοστῆς, ἡ ὁποία θεωρεῖται ἡ γενέθλια ἡμέρα τῆς Ἐκκλησίας, καὶ ἐπεσήμανε ὅτι τὸ Ἅγιο Πνεῦμα εἶναι αὐτό ποὺ ἐνεργεῖ τὰ Μυστήρια τῆς Ἐκκλησίας, συγκροτεῖ τὴν Ἐκκλησία καὶ ἀποκαλύπτει στὸν ἄνθρωπο τὸν Τριαδικό Ἀληθινό Θεό.
Τό πρωΐ τῆς Κυριακῆς τῆς Πεντηκοστῆς, 4ης Ἰουνίου, ὁ Σεβασμιώτατος ἱερούργησε καί πάλιν στόν πανηγυρίζοντα Ἱερό Ναό τῆς τοῦ Θεοῦ Σοφίας Κομοτηνῆς, ὅπου μετά τό πέρας τῆς Θείας Λειτουργίας προέστη τῆς Ἀκολουθίας τοῦ Ἑσπερινοῦ τῆς Γονυκλισίας, ἀνέπεμψε τὶς εἰδικές εὐχες καί εὐχήθηκε τό Ἅγιον Πνεῦμα νά φωτίζει, νά ἁγιάζει καί νά ἀνακαινίζει τήν ζωή ὅλων μας.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;