paok panthrakikos 1 0 copy

Ήττα για τον Πανθρακικό στην πρεμιέρα

26 Αυγούστου 201206:59

paok panthrakikos 1 0 copyΤην ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Πανθρακικός στο εναρκτήριο παιχνίδι του για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Super League 2012-2013. Το γκολ που έκρινε την συνάντηση πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 57ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη στην πρώτη του επίσημη αναμέτρηση για την σαιζόν ξεκίνησε με το ίδιο αγωνιστικό σύστημα όπως και στα φιλικά παιχνίδια. Ο Αντίλοβιτς στο τέρμα, οι Στάθης, Σαρακατσάνος, Σερφά και Βιγιαρέχο αποτελούσαν την 4αδα της άμυνας, στο χώρο του κέντρου οι Μουνάφο και Λαδάκης ενώ πιο προωθημένο ρόλο είχαν οι Λουσέρο, Μπαικαρά, Μίνγκας και Κυβελίδης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της συνάντησης (στο 11ο λεπτό) όταν μετά από κόρνερ του Λουσέρο η κεφαλιά του Σαρακατσάνου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Ρομπέρ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο λίγο πριν την συμπλήρωση του ημιώρου. Πρωταγωνιστές οι Κατσικάς για τον ΠΑΟΚ και Μουνάφο για τον Πανθρακικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Δώνη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 57ο λεπτό με τον Αθανασιάδη να πιάνει το δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και να νικάει τον Αντίλοβιτς.

Ο Σάββας Παντελίδης από τον πάγκο αντέδρασε, έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του χωρίς όμως να έρθει το γκολ της ισοπαλίας. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία που σημείωσε ο Πανθρακικός ο Γλύκος απέκρουσε δύσκολα κεφαλιά του Κοντογουλίδη στο 73ο λεπτό.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κωνσταντινίδης, Κουμάλο, Κατσικάς, Σταφυλίδης, Κάτσε, Λάζαρ, Γεωργιάδης (75′ Φωτάκης), Ρομπέρ (67′ Γιάννου), Σαλπιγγίδης (46′ Λόρενς), Αθανασιάδης.

Πανθρακικός: Αντίλοβιτς, Βιγιαρέχο (82’ Μιχαλόπουλος), Στάθης, Λουσέρο, Σερφά, Μίνγκας (61′ Κοντογουλίδης), Μουνάφο, Κυβελίδης (74′ Γωνιάδης), Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Λαδάκης.

φωτογραφία:panthrakikos.gr