Γράφει ο Νίκος Αρβανίτης
Για ακόμη μία φορά δίνεται ιδιαίτερη σημασίααπό το τουρκικό προξενείο στις εκδηλώσεις τύπου Εντερλέζι[Hıdırellez (τουρκικά) ή Ederlezi (ρομανί) ή Đurđevdan (Αγίου Γεωργίου-σερβικά)] με βασικό στόχο την πολιτισμική καθυπόταξη Ρομά, Πομάκων και Αλεβιτών οι οποίοι κατά κύριο λόγο τηρούν τα έθιμα αυτά.
Αυτό προκύπτει από τις προαναγγελθείς εκδηλώσεις που συμπίπτουν με δύο προεκλογικές περιόδους και τα Ελευθέρια Θράκης (σε Ροδόπη και Εβρο) υπό την αιγίδα παρακρατικών δομών ή Εγκαθέτων που συνδέονται με το Προξενείο της Κομοτηνής
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η αντίστοιχη εκδήλωση στον Ίασμο όπου ο Μειονοτικός Σύλλογος Γυναικών του Δήμου Ιάσμου ανακοίνωσε τη διοργάνωση εκδήλωσης με αφορμή τη γιορτή Hıdırellez η οποία και θα πραγματοποιηθεί στις 14 Μαΐου στο Δημοτικό Γήπεδο Ιάσμου
Η γιορτή Hıdırellez (τουρκικά) ή Ederlezi (ρομανί) ή Đurđevdan (Αγίου Γεωργίου-σερβικά), το γνωστό σε όλους μας Εντερλέζι, εορτάζεται την 6η Μαΐου, όμως η εκδήλωση, θα πραγματοποιηθεί στις 14 Μαΐου στο Δημοτικό Γήπεδο Ιάσμου.
Ο Δήμος Ιάσμου συμμετέχει ή όχι στον Εορτασμό των Ελευθερίων;
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;