Επειγόντως νίκη χρειάζεται ο Πανθρακικός

6 Μαρτίου 201409:59

Την τέταρτη στη σειρά ήττα γνώρισε η ομάδα του Πανθρακικού. Την Κυριακή που μας πέρασε αντιμετώπισε τον Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας σε έναν αγώνα στον οποίο οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη ώστε να θέσουν σημαντική υποψηφιότητα για τα play off.

Από την άλλη ο Πανθρακικός επιζητούσε μια νίκη ώστε να ξεφύγει από τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων αναμετρήσεων. Η ζυγαριά τελικά έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων που επικράτησαν με 1-0. Οι παίκτες του κ. Μάντζιου αν και το πάλεψαν δεν τα κατάφεραν.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης πέρα από την ήττα συμπεριλαμβάνεται και ο τραυματισμός του Ιγκόρ. Από την άλλη ο νεαρός τερματοφύλακας Αθανασιάδης για μια ακόμα φορά βοήθησε την ομάδα του με τις εξαιρετικές του επεμβάσεις. Τον αγώνα δεν παρακολούθησε πολύς κόσμος, ενώ την τριπλέτα της διαιτησίας αποτελούσαν οι κ. Αρετόπουλος, Δημητριάδης και Θανασακούδης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 15ο λεπτό ο Αθανασιάδης θα αποκρούσει την κεφαλιά του Γκοϊάν σε κόρνερ. Στο 17ο λεπτό η κεφαλιά του Εντό θα καταλήξει στα χέρια του τερματοφύλακα του Πανθρακικού. Στο 20ο λεπτό ο Ουσέρο εκτέλεσε φάουλ, η κεφαλιά όμως του Χουάνμα πέρασε άουτ. Στο 29ο λεπτό ο Ιγκόρ θα αποχωρήσει από το παιχνίδι και τη θέση του θα πάρει ο Χασομέρης. Από εκεί και πέρα ο Πανθρακικός ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Μάντζιος φρόντισε η ομάδα να θωρακίσει καλά την άμυνά της και έτσι δυσκόλεψε πάρα πολύ τους Αρκάδες να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Αθανασιάδη. Στο 40ο λεπτό ήρθε και η καλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Καθάριο. Ο παίκτης του Πανθρακικού αν και από καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε πιο αποφασιστικός και μόλις στο 48ο λεπτό το σουτ του Εντό πέρασε άουτ. Στο 54ο λεπτό θα ανοίξει και το σκορ του αγώνα. Ουσέρο και Καράσκο συνδυάστηκαν όμορφα, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Ντε Μπλάσις με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασιάδη. Στο 67ο λεπτό μια κεφαλιά του Ζησόπουλου θα μπλοκάρει ο Αθανασιάδης. Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού θα απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του ύστερα από σουτ του Μπαράλες. Ο Πανθρακικός θα προσπαθήσει να αντιδράσει. Ο Καθάριος στο 76ο λεπτό θα κάνει μια κεφαλιά που θα περάσει άουτ. Στο 85ο λεπτό ένα σουτ του Μολίνα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Μπαντή.
Σαφώς ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα είναι οι άνθρωποι του Αστέρα Τρίπολης. Το τρίποντο που τους χάρισε η κεφαλιά του Ντε Μπλάσις τους βάζει στο παιχνίδι των play off. Ο Πανθρακικός από την άλλη αντιμετώπισε προβλήματα, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Ο Αθανασιάδης, όντας σε εξαιρετική μέρα, έσωσε την ομάδα του πολλές φορές.
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Παπαχρήστος, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο (Κουρμπέλης 79′), Ντελγκάδο (Μπαράλες 46′), Ντε Μπλάσις, Καράσκο (Ναβάρο 69′).

Πανθρακικός (Μάντζιος): θανασιάδης, Παπαγεωργίου, Χρήστου (Μπαϊκαρά 86′), Σαμπάτ, Ντιόγκο, Μακρυδημήτρης, Ντος Σάντος, Εμπόου, Τζανής, Καθάριος (Μολίνα 73′), Ιγκόρ (Χασομέρης 29′).

Μετά τον αγώνα ο κ. Μάντζιος δήλωσε: “Υπήρχε διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Στο ξεκίνημα μπλοκάραμε εντελώς τον Αστέρα. Είχαμε φάσεις να βάλουμε γκολ, αλλά δυστυχώς στο δεύτερο μέρος πληρώσαμε μια αδράνεια. Προσπαθήσαμε ορθολογικά να κάνουμε το 1-1, είχαμε φάσεις αλλά δεν ήρθε. Άδικο το αποτέλεσμα για την ομάδα μας, πιέσαμε και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει φάσεις. Κάθε απώλεια είναι σημαντική για εμάς. όπως ο Κάσες και ο Ίγκορ. Με τα εύκολα γκολ που δεχόμαστε αδικούμε τους εαυτούς μας. Τακτικά είμαστε καλοί αλλά δεχόμαστε εύκολα γκολ. Κλείσαμε μια σειρά δύσκολων αγώνων, κοιτάμε τον Εργοτέλη και ευελπιστούμε να πάρουμε αυτό που θέλουμε για να κλείσουμε καλά την χρονιά”.

Όσον αφορά στους στόχους της ομάδας ανέφερε: “Για να είμαστε ειλικρινείς στόχος μας ήταν η παραμονή και στη συνέχεια μια ψηλή θέση στη βαθμολογία. Δεν ήμασταν έτοιμοι για πεντάδα. Ξέρουμε που βρισκόμαστε και μέχρι εκεί”.

(πηγή:Ο ΧΡΟΝΟΣ)