Ερώτηση και ΑΚΕ κατέθεσε ο Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ – Κινήματος Αλλαγής, Γιώργος Μουλκιώτης, προς τους Υπουργούς Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κ. Κ. Χατζηδάκη, Προστασίας Πολίτη κ. Π. Θεοδωρικάκο και Εσωτερικών, κ. Μ. Βορίδη, με θέμα «Ενδελεχής έρευνα και καταλογισμός ευθυνών για το εργατικό ατύχημα στο Ξυλόκαστρο.»
Κύριοι Υπουργοί,
Το τραγικό εργατικό ατύχημα που στοίχησε την ζωή μιας πολύτεκνης 45χρονης μητέρας, εργαζόμενης στην καθαριότητα του δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, προστίθεται στα θανατηφόρα εργατικά ατυχήματα που πληθαίνου τον τελευταίο καιρό, αποτελώντας μια ακόμη απόδειξη της έλλειψης επαρκών και αναγκαίων μέτρων ασφαλείας και των αποτελεσμάτων της εντατικοποίησης της εργασίας.
Τα ξημερώματα της Κυριακής, 8/1/2023, μια εργαζόμενη που προέβαινε σε αποκομιδή απορριμμάτων στην παλαιά εθνική οδό Κορίνθου – Πατρών, ευρισκόμενη στο ανυψωτικό ώστε να αδειάσει τα σκουπίδια, χτυπήθηκε από ένα ΙΧ, διακομίσθηκε στη συνέχεια με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείου Κορίνθου, όπου οι γιατροί διαπίστωσαν τον τραγικό θάνατό της.
Επειδή προφανώς, τίθεται ως πρώτο το ζήτημα τήρησης των μέτρων ασφάλειας των εργαζομένων και εντατικοποίησης των συνθηκών εργασίας,
Επειδή το τραγικό θανατηφόρο εργατικό ατύχημα, έχει προκαλέσει θλίψη, αναστάτωση, ανησυχία και ερωτηματικά στην τοπική κοινωνία,
Επειδή οι σοβαρές ελλείψεις σε μέτρα υγείας και ασφάλειας στους χώρους εργασίας και η έλλειψη απαιτούμενων ελέγχων και προϋποθέσεων ασφαλούς εργασίας, οδηγούν σε δυστυχήματα που στερούν την ζωή των εργαζομένων,
Επειδή είναι ευθύνη της Κυβέρνησης και των αρμοδίων αρχών να εντατικοποιήσουν και να αυστηροποιήσουν τους ελέγχους, ώστε η λίστα με τα εργατικά δυστυχήματα στη χώρα μας επιτέλους να κλείσει,
Επειδή η εξάμηνη σύμβαση εργασίας της θανούσας εργάτριας είχε λήξει στις 30.11.2022 και
επειδή, σύμφωνα με καταγγελίες, η δημοτική αρχή Ξυλοκάστρου, θέλησε να προβεί σε «μεγάλη συγκάλυψη του εγκλήματος», αναρτώντας στη «Διαύγεια» μία ημέρα μετά το θανατηφόρο εργατικό ατύχημα, την απόφαση του δημάρχου (με ημερομηνία 4 Ιανουαρίου), με την οποία προσλαμβάνονται για 5 ημερομίσθια η θανούσα εργάτρια και ακόμη τρεις εργάτες, δύο εκ των οποίων έχει αναφερθεί ότι βρίσκονταν στο απορριμματοφόρο τη στιγμή του δυστυχήματος (ΑΔΑ:ΨΕ3ΨΩΞΠ-1Γ1),
Ερωτάσθε κ.κ. Υπουργοί:
Και παρακαλείσθε, προς ενημέρωση της Βουλής, να καταθέσετε τα πορίσματα της αυτοψίας των αρμοδίων της Κοινωνικής και Τεχνικής Επιθεώρησης Εργασίας, ως και των ελέγχων των αρμόδιων ελεγκτικών μηχανισμών που αφορούν τους ΟΤΑ μετά το ατύχημα της 8ης Ιανουαρίου 2023.
Ο ερωτών βουλευτής
Γιώργος Μουλκιώτης
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;