Μεταξύ άλλων, στους υφυπουργούς περνάνε όλες τις αρμοδιότητες για τα νοσοκομεία, τις προσλήψεις όλου του προσωπικού, τους διορισμούς των Διοικητών των Νοσοκομείων αλλά και των Διοικητών των ΥΠΕ (Υγειονομικών Περιφερειών).
Επίσης, θα είναι επικεφαλής και του νέου Οργανισμού του ΟΔΙΠΥ που θα ελέγχει την ποιότητα των υπηρεσιών όλων των δημοσίων νοσοκομείων αλλά και των ιδιωτικών κλινικών.
Επιπλέον προβληματισμό προκαλεί ο αυτόκλητος ρόλος τουΙΣΑ και της Περιφέρειας Αττικής , καθώς στο λιμάνι του Πειραιά θα διενεργούνται δειγματοληπτικές εξετάσεις για πιθανή λοίμωξη από κορονοϊό, από το μόνιμο κλιμάκιο γιατρών και νοσηλευτών της Περιφέρειας Αττικής και του ΙΣΑ, το οποίο θα παραμένει εκεί σε καθημερινή βάση υποκαθιστώντας καθ’αυτόν τον τρόπο τον ΕΟΔΥ και δείχνοντας ίσως το νέο μοντέλο για την αντιμετώπιση του δεύτερου κύματος του κορωνοιου.
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε τις εμφανείς οικονομικές επιπτώσεις και την επερχόμενη ύφεση οι συνθήκες που δημιουργούνται είναι εκρηκτικές για την ελληνική κοινωνία.
Αυτός είναι ίσως και ο λόγος που η Κυβέρνηση Μητσοτάκη προσπαθεί να δημουργήσει ένα πιο λειτουργικό κι αποτελεσματικό σχήμα αποφεύγοντας την επικοινωνιακή ήττα στο θέμα του κορωνοϊού στο οποίο είχαν επενδύσει κυβερνητικοί παράγοντες κι επικοινωνιακοί σύμβουλοι του Πρωθυπουργόυ.