Με αφορμή την συνάντηση του υποψηφίου δημάρχου της Δημοτικής Παράταξης «Κομοτηνή Δυνατά», Αντώνη Γραβάνη, με τα μέλη του νεοεκλεγέντος Δ.Σ. του Φιλοζωικού και Περιβαλλοντικού Σωματείου «ΛΑΪΜΑ»
Παρουσιάζονται οι προτάσεις-λύσεις του χρόνιου και μείζονος θέματος αντιμετώπισης των αδέσποτων στο Δήμο Κομοτηνής.
Συγκεκριμένα, ως Διοίκηση του Δήμου Κομοτηνής θα κάνουμε πράξη :
Θέτουμε ως βασικό μας στόχο το 2024 να είναι χρονιά ελέγχου και στειρώσεων των δεσποζόμενων ζώων σε κτηνοτροφικές μονάδες και ιδιοκτησίες σε όλο το δήμο Κομοτηνής, σε συνεργασία με όλους του εμπλεκόμενους ώστε να μειωθεί δραστικά η αύξηση του πληθυσμού.
Ο κ. Γραβάνης μετά το πέρας της συνάντησης, δήλωσε :
«Η διαχείριση των αδέσποτων είναι ένα από τα σοβαρότερα ζητήματα της τοπικής κοινωνίας, καίριο θέμα της καθημερινότητας και πλέον πεδίο έκφρασης ακραίων αντιδράσεων καθώς η Δημοτική Αρχή Γκαράνη απέτυχε πλήρως στην επίλυση του ζητήματος, και είναι η αποκλειστικά αρμόδια και υπεύθυνη για αυτό.
Η αντιμετώπιση και διαχείριση του προβλήματος δεν επαφίεται σε καλές προθέσεις ή σε μονοδιάστατες δράσεις. Απαιτεί πολιτική βούληση, στρατηγική, συνοχή και σύνθεση, ορατό και ρεαλιστικό στόχο από όλους, όσους θέλουν και μπορούν να υποστηρίξουν αυτή την προσπάθεια. Επιπλέον η συνεχόμενη αύξηση του πληθυσμού των ζώων έχει δημιουργήσει προβλήματα στην καθημερινότητα των πολιτών αλλά κυρίως των ίδιων των ζώων.
Σήμερα είχαμε την ευκαιρία, αφού ακούσαμε προσεκτικά τα μέλη του σωματείου να παρουσιάσουμε το ολοκληρωμένο μας σχέδιο για την διαχείριση των αδέσποτων και την ΕΠΙΛΥΣΗ του θέματος, διασφαλίζοντας μία καλύτερη καθημερινότητα, μία καλύτερη ποιότητα ζωής, τόσο για τους πολίτες όσο και για τα ίδια τα ζώα.
Με αφορμή την συνάντηση μας , συγχαίρω τα μέλη του Σωματείου «ΛΑΪΜΑ» τα οποία υλοποιούν εξαιρετικά σημαντικό εθελοντικό έργο και δεσμεύομαι για μια ουσιαστική, συστηματική και ειλικρινή συνεργασία της δημοτικής αρχής και φιλοζωικών σωματείων στην θητεία μας και για τα επόμενα χρόνια, καθώς αυτή θα συμβάλει τα μέγιστα.»
(σ.σ. Νέο διοικητικό Συμβούλιο προέκυψε μετά τις σχετικές αρχαιρεσίες στο Φιλοζωικό και Περιβαλλοντικό Σωματείο Λάιμα Κομοτηνής. Η νέα σύνθεση έχει ως εξής: Πρόεδρος: Ιορδάνης Αραμπατζής Αντιπρόεδρος: Αντώνης Λιάπης Γραμματέας: Χρύσα Μαχαιρίδου Ταμίας: Σοφία Μιχαηλίδου Μέλος: Φώτης Πολίτης)
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;