Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Μαρωνείας Σαπών “Μετά από αρκετές ημέρες υπομονής και ταλαιπωρίας από τους κατοίκους του Δήμου Μαρωνείας Σαπών και των γύρω περιοχών , η Εγνατία Οδός έδωσε σε κυκλοφορία τον κόμβο της Μέστης.Πλέον διερχόμενοι από Κομοτηνή προς Αλεξανδρούπολη μπορούν να βγουν κανονικά προς Σάπες.
Στο σημείο βρέθηκε και ο δήμαρχος Μαρωνείας Σαπών Ντίνος Χαριτόπουλος”
Να υπενθυμίσουμε ότι και σε πρόσφατη ερώτησή του ο βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρη Χαρίτου είχε επισημάνει ότι η αδικαιολόγητη καθυστέρηση στην ολοκλήρωση κατασκευής των πλευρικών διοδίων, προκαλεί αρνητικές συνέπειες στην οικονομική και κοινωνική ζωή των κατοίκων, επαγγελματιών και της ευρύτερης περιοχής.
Αναλυτικά το κείμενο της ερώτησης:
«Η μεγάλη καθυστέρηση στις εργασίες κατασκευής πλευρικών διοδίων της Εγνατίας Οδού, στο ύψος της Μέστης στην Π.Ε. Ροδόπης, που έχει ως συνέπεια να παραμένει κλειστός ο κόμβος διασύνδεσης με την Εγνατία, έχει προκαλέσει σοβαρότατα προβλήματα στην οικονομική και κοινωνική δραστηριότητα στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Μαρωνείας – Σαπών, από τους πλέον υποβαθμισμένους Δήμους της χώρας.
Η Εγνατία Οδός ΑΕ ανέθεσε την εκτέλεση του έργου στην εταιρεία ΑΚΤΩΡ Α.Ε., με σκοπό να ολοκληρωθούν οι εργασίες κατασκευής έως την 31η Αυγούστου 2019, προθεσμία που έχει εκπνεύσει προ πολλού, ενώ η διοίκηση της Εγνατίας Οδού ΑΕ δεν έχει ανακοινώσει επίσημα το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης του έργου. Ως εκ τούτου είναι απολύτως δικαιολογημένη η διαμαρτυρία των κατοίκων και των επαγγελματιών της περιοχής, που αισθάνονται αποκλεισμένοι, μιας και χρησιμοποιούν τον κόμβο για να έχουν γρήγορη και ασφαλή πρόσβαση στις αγορές της Αλεξανδρούπολης και της Κομοτηνής, και στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της πρώτης. Επιπλέον η εκτέλεση του παραπάνω έργου και μάλιστα εν μέσω θέρους επέφερε αρνητικές επιπτώσεις στον τουρισμό της περιοχής.
Επειδή το συγκεκριμένο έργο καθυστερεί αδικαιολόγητα, προκαλώντας αρνητικές επιπτώσεις στη ζωή και την οικονομία των ανθρώπων της περιοχής.
Επειδή παραμένει άγνωστος ο χρόνος περαίωσης του έργου και παράδοσης του κόμβου ξανά σε κυκλοφορία.
Ερωτάται ο κος Υπουργός:
-Πότε ακριβώς αναμένεται να ολοκληρωθεί η κατασκευή των πλευρικών διοδίων Μέστης και να δοθεί στην κυκλοφορία ο κόμβος της Μέστης;
-Σκοπεύετε να επανεξετάσετε το θέμα της λειτουργίας των πλευρικών διοδίων Μέστης, συνεκτιμώντας τις αρνητικές επιπτώσεις αυτών στην οικονομία της περιοχής;
-Προτίθεστε να διασφαλίσετε τουλάχιστον την ελεύθερη διέλευση των μονίμων κατοίκων και των προσώπων που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (άνεργοι, ΑμεΑ, κλπ) από τα εν λόγω διόδια, όποτε και εάν αυτά τεθούν σε λειτουργία;».
Ακολουθει η απόφαση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ροδόπης
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝ. Δ/ΝΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ – ΘΡΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΡΟΔΟΠΗΣΕΠΙΤΕΛΕΙΟΓΡΑΦΕΙΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ Ταχ. Δ/νση: Λ. Δημοκρατίας αριθ. 3 Τ.Κ. 691 00 – ΚΟΜΟΤΗΝΗ Αρμόδιος : Αρχιφύλακας ΠΑΝΤΕΛΗΣ Μιχαήλ : 2531083243 F.A.X. : 2131527749 Police on line : 5310140 ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ: 2501/1/119-ι΄
|
ΑΔΑ: ΨΦΞ246ΜΚ6Π-ΓΔΨ |
ΑΠΟΦΑΣΗ
ΘΕΜΑ: * Προσωρινές κυκλοφοριακές ρυθμίσεις *.
Ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Αστυνομιασ Ροδόπης
Έχοντας υπόψη:
Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε
Άρθρο 1ο
Άρθρο 2ο
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;