ΕΝΩΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΙΚΑ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ. Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Αυτή την περίοδο, είναι ανάγκη να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας συγκεντρώνοντας είδη πρώτης ανάγκης για τους πυρόπληκτους και ταυτόχρονα διεκδικώντας άμεσα μέτρα για την κάλυψη των αναγκών τους, όπως και μέτρα αντιπυρικής θωράκισης, ώστε να μην ζει ο λαός μας τις ίδιες εφιαλτικές στιγμές κάθε χρόνο.
Τα επιχειρήματα της κυβέρνησης της ΝΔ, ότι φταίει δηλαδή η κλιματική αλλαγή και τα ακραία καιρικά φαινόμενα, είναι τουλάχιστον υποκριτικά! Οι ευθύνες για τις καταστροφικές πυρκαγιές, που είναι σε εξέλιξη σε όλη την χώρα, είναι συνέπεια των μεγάλων ελλείψεων σε πυροσβεστικά μέσα, προσωπικό και ενός ολοκληρωμένου αντιπυρικού σχεδίου. Την ώρα που μόλις το 0,04% του κρατικού προϋπολογισμού διατίθεται για την προστασία του 65% των εδαφών της χώρας που είναι δάση, χαρίζονται εκατομμύρια σε επιχειρηματικούς ομίλους για να διασώσουν την κερδοφορία τους, όπως τα 120 εκατομμύρια στην AEGEAN.
Τέτοιες ελλείψεις υπάρχουν και στην περιφέρεια ΑΜ-Θ, όπου υπάρχει υποστελέχωση, ιδιαίτερα στο αερομεταφερόμενο πεζοπόρο τμήμα της Πυροσβεστικής που εδρεύει στην Αλεξανδρούπολη, όπου το 1/3 των οργανικών θέσεων είναι κενές. Ενώ, χαρακτηριστική είναι και η έλλειψη υποδομών στην Ροδόπη, όπως το κτίριο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κομοτηνής, που είναι το παλαιότερο της Ελλάδας και το οποίο στεγάζεται στο κέντρο της πόλης, με συνέπεια να εγκυμονεί καθημερινά ο κίνδυνος για δημιουργία καθυστέρησης στην άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, λόγω του συχνού μποτιλιαρίσματος που δημιουργείται.
Παράλληλα, οι καταστροφικές πυρκαγιές εξυπηρετούν σχεδιασμούς τόσο της σημερινής, όσο και όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων που έχουν στο επίκεντρο τους την εμπορευματοποίηση της γης, την άναρχη ανάπτυξη της επιχειρηματικής δράσης εις βάρος του περιβάλλοντος και της ασφάλειας της ζωής των εργαζομένων και των περιουσιών τους.
Τώρα είναι ώρα να εκδηλώσουμε την αλληλεγγύη μας στους πυρόπληκτους που έχασαν ο,τι είχαν και δεν είχαν, με πολλούς από αυτούς να μην έχουν πού να μείνουν, πώς να τα βγάλουν πέρα, καθώς η καταστροφή συνεχίζεται. Παράλληλα απαιτούμε άμεσα μέτρα στήριξης των πληγέντων, όπως και ενίσχυση της ΠΥ στην πόλης μας, και συγκεκριμένα:
Να γίνει η οργή για τις καταστροφές, αγώνας για την προστασία του λαού! Εκφράζουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας! Συγκεντρώνουμε είδη πρώτης ανάγκης (νερά, κράκερ, μπάρες δημητριακών, κρουασάν, μπισκότα, ρύζι, μακαρόνια, κονσέρβες, είδη προσωπικής υγιεινής, χαρτικά κτλ.) για να τα παραδώσουμε άμεσα στους πυρόπληκτους.
Η συλλογή θα πραγματοποιηθεί:
στην κεντρική πλατεία Κομοτηνής
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;