7 τα μετάλλια της Εθνικής στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ

19 Απριλίου 201601:00

Με τις αποσκευές της γεμάτες μετάλλια επέστρεψε τη Κυριακή το μεσημέρι η Εθνική μας Ομάδα από το 19ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ της Μπολόνια.

Ο Βαγγέλης Κριζίνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ατομικό Ανδρών με 1356 κορύνες στα 6 παιχνίδια (226 μ.ό.).

Στις Δυάδες Ανδρών, ο Βαγγέλης Κριζίνης και ο Σταμάτης Ρορός κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο με 2481 κορύνες σύνολο και 206,75 μ.ό. στα 6 παιχνίδια.

Στις Μεικτές Δυάδες η Γεωργία Σαγώνα με τον Βαγγέλη Κριζίνη, σε μια καταπληκτική εμφάνιση
κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας παράλληλα και νέο ρεκόρ με 2649 σύνολο κορυνών και 220,75 μ.ό. στα 6 παιχνίδια.

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν για το Βαγγέλη Κριζίνη που στο σύνολο των αγωνισμάτων All events Ανδρών κατέκτησε
επάξια την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο, με σύνολο 5268 κορύνες στα 24 παιχνίδια της διοργάνωσης (219,50 μ.ό.).

Στο Ομαδικό η Εθνική μας με τους αθλητές Αλεξάνδρα Ζορμπά, Γεωργία Σαγώνα, Βαγγέλη Κριζίνη και Σταμάτη Ρορό, κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο με 4804 κορύνες συνολικά στα 6 παιχνίδια και 200,17 μ.ό., σε έναν αγώνα που η 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κρίθηκαν στο τελευταίο frame.

Στις κορυφαίες αθλήτριες της διοργάνωσης (Masters Γυναικών) η Γεωργία Σαγώνα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Βαγγέλη Κριζίνης στα Masters Ανδρών έφτασε ως τον τελικό, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο.

Με 7 μετάλλια συνολικά και με μια εξαιρετική παρουσία σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, η Εθνική μας Ομάδα, πάντα υπό το βλέμμα του Τζόζεφ Αλλαλούφ, δικαίως χαρακτηρίστηκε η κορυφαία ομάδα της φετινής διοργάνωσης και με σύνολο 97 μετάλλια στα 19 χρόνια του Μεσογειακού Πρωταθλήματος, η Ελλάδα βρίσκεται πλέον στην 1η θέση χρυσών, αργυρών,χάλκινων αλλά και συνολικών μεταλλίων (37 χρυσά, 29 αργυρά και 31 χάλκινα).

“Η Τεχνική Επιτροπή Μπόουλινγκ της Ε.Γ.Ο., αλλά και όλοι οι σύλλογοι, αθλητές-τριες και φίλοι του αθλήματος, συγχαίρουμε τους αθλητές μας για τις επιτυχίες τους και είμαστε για ακόμα μια φορά υπερήφανοι για την Εθνική μας Ομάδα.” καταλήγει η σχετική ανακοίνωση της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας