Η επικαιροποίηση του Ολοκληρωμένου Προγραμματος Βιώσιμης Ανάπτυξης Οροσειράς Ροδόπης και το Επιχειρησιακό Σχέδιο για την υλοποίηση του προγράμματος βιώσιμης ανάπτυξης της παράκτιας ζώνης της περιφέρειας,
εγκρίθηκαν στη διάρκεια της τακτικής συνεδρίασης, του Περιφερειακού Συμβουλίου Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, τη Δευτέρα το βράδυ.
Τα μέλη του Π.Σ ενέκριναν κατά πλειοψηφία την 1η επικαιροποίηση του Ολοκληρωμένου Προγράμματος Bιώσιμης Ανάπτυξης Οροσειράς Ροδόπης (ΟΠΒΑΟΡ) της Περιφέρειας ΑΜ-Θ, που περιλαμβάνει ένα σύνολο έργων και δράσεων προστασίας και ανάδειξης του φυσικού περιβάλλοντος, ενίσχυσης της τοπικής οικονομικής βάσης με σημαντική συμμετοχή ιδιωτικών επενδύσεων, βελτίωσης της ποιότητας ζωής μέσω της αναβάθμισης – δημιουργίας των αναγκαίων δημοσίων υποδομών, καθώς και διατοπικής, διακρατικής – διασυνοριακής συνεργασίας.
Το Περιφερειακό Συμβούλιο Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης ενέκρινε κατά πλειοψηφία το Επιχειρησιακό Σχέδιο για την Υλοποίηση προγράμματος Διατήρησης Βιώσιμης Ανάπτυξης Παράκτιας Ζώνης στην Περιφέρεια ΑΜ–Θ.
Σκοπός του συγκεκριμένου έργου είναι να διατηρηθεί και να αναδειχθεί η Παράκτια Ζώνη ως το συγκριτικό πλεονέκτημά της Περιφέρειας, αποτελώντας πηγή ωφελειών για κατοίκους και επισκέπτες και υπόδειγμα αρμονικής συνύπαρξης του ανθρώπου με τη φύση και την ιστορία.
Παράλληλα, ενεκρίθησαν στη συνεδρίαση ο οικονομικός απολογισμός της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης για το οικονομικό έτος 2011, καθώς και ο προϋπολογισμός οικονομικού έτους 2013.
Τέλος, τα μέλη του Συλλογικού οργάνου αποφάσισαν για θέματα που αφορούν στις λαϊκές αγορές και ενέκριναν προγραμματικές συμβάσεις για την εκτέλεση έργων.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;