Το Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Βιώσιμης Ανάπτυξης Οροσειράς Ροδόπης καθίσταται ένα από τα σημαντικότερα αν όχι το σημαντικότερο αναπτυξιακό εργαλείο για την ορεινή περιοχή.
Το Πρόγραμμα περιλαμβάνει ένα σύνολο έργων και δράσεων προστασίας και ανάδειξης του φυσικού περιβάλλοντος, ενίσχυσης της τοπικής οικονομικής βάσης με σημαντική συμμετοχή ιδιωτικών επενδύσεων, βελτίωσης της ποιότητας ζωής μέσω της αναβάθμισης – δημιουργίας των αναγκαίων δημοσίων υποδομών, καθώς και διατοπικής, διακρατικής – διασυνοριακής συνεργασίας.
Στο πλαίσιο του προγράμματος και σε συνέχεια προηγούμενων εντάξεων, εγκρίθηκαν τα παρακάτω έργα για χρηματοδότηση από το ΠΕΠ «Μακεδονία – Θράκη 2007-2013»:
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;