Το Φαρμακευτικό Συνέδριο Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, μετά από δύο απόλυτα επιτυχημένες και με πρωτοφανή μαζικότητα διοργανώσεις, το 2018 στην Ξάνθη και το 2016 στην Κομοτηνή, εγγράφεται πλέον σαν σταθερός θεσμός στο φαρμακευτικό κόσμο.
Το Συνέδριο απευθύνεται σε πάνω από 1.000 φαρμακοποιούς των εφτά ακριτικών νομών της περιοχής και διακρίνεται για τη δυναμική του, σε μια περιοχή διψασμένη για ανάπτυξη και πρόοδο.
Η θεματολογία του 3ου Φαρμακευτικού Συνεδρίου Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, εστιάζεται στον «Αυξημένο ρόλο του φαρμακοποιού στις Υπηρεσίες nρωτοβάθμιας Υγείας». Η θεματική αυτή, ειδικά στην περίοδο που διανύουμε, έχει τεθεί στην ημερήσια διάταξη όλων των συζητήσεων για αναδιάταξη του συστήματος της πρωτοβάθμιας περίθαλψης και για την καίρια συμβολή των φαρμακείων σε αυτήν. Θα συμμετάσχουν κορυφαίοι επιστήμονες και παράγοντες της φαρμακευτικής αγοράς, ενώ το συνέδριο θα υποστηριχτεί από ένα πλούσιο πρόγραμμα ευρείας δημοσιότητας.
12:30 – 13:00 | Χαιρετισμός και έναρξη εργασιών συνεδρίου από τον πρόεδρο του Φ.Σ. Σερρών κ. Αναστάσιο Ρόντση |
13:00 – 13:30 | «Η αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19 με τη βοήθεια των θησαυρών της φύσης. Το παράδειγμα της Πρόπολης, της ακετυλογλυκοπετουνιδινης, ισοξανθοχυμόλης, του ελαγικού οξέος. Φυτικά φάρμακα για συμπτωματική θεραπεία» Δήμητρα Χατζηπαύλου-Λίτινα, καθηγήτρια Φαρμακευτικής Χημείας, Τμήμα Φαρμακευτικής ΑΠΘ |
13:30 – 14:00 | «Νεώτερα Δεδομένα για την COVID-19 και ο ρόλος του Φαρμακοποιού στην πρόληψη και αντιμετώπιση της πανδημίας» Κωνσταντίνος Πουλάς, αναπληρωτής Καθηγητής Βιοχημείας, Τμήμα Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Πατρών |
14:00 – 14:30 | «Ψυχολογική υποστήριξη στην πανδημία: Το μοντέλο της δράσης Ψ-Υποστηρίζω Ε.Π.Α.Ψ.Υ. στους υγειονομικούς» Εύη Καραβάνα, ψυχολόγος MSc – ψυχοθεραπεύτρια, Κέντρο Ημέρας “Franco Basaglia” Ε.Π.Α.Ψ.Υ. |
14:30 – 15:00 | «Επιστημονική ομιλία» Χορηγός: IQVIA |
15:00 – 16:00 |
Στρογγυλό τραπέζι «Γαστρεντερολογικά προβλήματα»
|
16:00 – 16:30 | «Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου (ΣΕΕ). Νέα εναλλακτική διαχείριση στην αντιμετώπιση του ΣΕΕ με ιατροτεχνολογικό προϊόν» Γεώργιος Καραμανώλης, αναπληρωτής καθηγητής Γαστρεντερολογίας, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, Πανεπιστημιακή Γαστρεντερολογική Κλινική, ΓΝΑ Λαϊκό Χορηγός: ELPEN |
16:30 – 17:00 | «Μπιλαστίνη, ένα σύγχρονο αντιισταμινικό για την αντιμετώπιση των αλλεργικών νοσημάτων» Μαρία Πετροδημοπούλου, ειδικός αλλεργιολόγος παίδων – ενηλίκων Χορηγός: ΒΙΑΝΕΞ Α.Ε. |
17:00 – 17.30 | «Γιατί να εμβολιάσουμε τον ενήλικα για τον κοκκύτη» Ιωάννα Τσιαούση, MD γυναικολόγος – μαιευτήρας, ιατρικός διευθυντής Τμήμα Εμβολίων, ΒΙΑΝΕΞ Α.Ε. Χορηγός: ΒΙΑΝΕΞ Α.Ε. |
17:30 – 18:00 | «Η επίδραση της πανδημίας στις αγορές των Συμπληρωμάτων Διατροφής και οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν» Γιώργος Σπίγγος, Product Manager ALTION Food Supplements, BIAN A.E. | Χημικός, MSc in Health Economics & Management Χορηγός: BIAN |
18:00 – 20:00 |
Στρογγυλό τραπέζι
|
11:00 – 11:30 | «Ο ρόλος του φαρμακοποιού στο σύγχρονο περιβάλλον παροχής υπηρεσιών υγείας και πρωτοβάθμιας φροντίδας: Προκλήσεις και προοπτικές» Ιωάννης Βιζιριανάκης, Ph.D., αναπληρωτής καθηγητής Μοριακής Φαρμακολογίας & Φαρμακογονιδιωματικής, Εργαστήριο Φαρμακολογίας, Τμήμα Φαρμακευτικής ΑΠΘ |
11:30 – 12:00 | «Το φαρμακείο των υπηρεσιών στη μετά Covid εποχή» Βασίλης Μπιρλιράκης, φαρμακοποιός, MSc Φαρμακευτική Φροντίδα & Φαρμακοθεραπεία, ΜΔΕ Εμβόλια & Εμβολιασμοί, ΜΒΑ Ειδίκευση στις Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις |
12:00 – 13:00 | «Διαχείριση Φαρμακευτικής Αγωγής» • Διαμαντής Κλημεντίδης, Msc – kλινικός fαρμακοποιός • Σοφία Κούνουπα, γενική διευθύντρια Noufio Communication Services |
13:00 – 13:30 | «Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το «χάπι της επόμενης μέρας» Αναστασία Βατοπούλου, MD, PhD, IFEPAG μαιευτήρας – γυναικολόγος, γενική γραμματέας Ελληνικής Εταιρείας Παιδικής και Νεανικής Γυναικολογίας, EURAPAG E.B. Member Χορηγός: ELPEN |
13:30 – 14:00 | «Το φαρμακείο πυλώνας της ΠΦΥ στην ψηφιακή εποχή» Κωσταντίνος Δούνας, ΜΒΑ Lοuisville, διευθύνων σύμβουλος LOGISCOOP – PANSYFA AEE |
14:00 – 14:30 | «Η τεχνολογία των νέων εμβολίων και η Φαρμακοεπαγρύπνηση» Κωνσταντίνος Δεμέτζος, καθηγητής Φαρμακευτικής Νανο-Τεχνολογίας, διευθυντής του Εργαστηρίου της Φαρμακευτικής Τεχνολογίας, Τμήμα Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ |
14:30 – 16:00 |
Στρογγυλό τραπέζι
|
16:00 – 16:30 | Συμπεράσματα – Κλείσιμο εργασιών συνεδρίου |
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;