Συνελήφθη χθες (15-6-2020) το μεσημέρι στο νομό Ξάνθης, στο πλαίσιο οργανωμένης επιχείρησης, από αστυνομικούς της Ομάδας Δίωξης Ναρκωτικών του Τμήματος Ασφάλειας Ξάνθης με τη συνδρομή αστυνομικών του Τμήματος Ασφάλειας Κομοτηνής, ημεδαπός, σε βάρος του οποίου σχηματίσθηκε δικογραφία για παραβάσεις των νόμων περί όπλων, περί προστασίας αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς και περί αθλητισμού.
Ειδικότερα, μετά από κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων σχετικά με τη δραστηριοποίηση του δράστη στην εισαγωγή και εμπορία πυροβόλων όπλων και αναβολικών ουσιών, οι αστυνομικοί πραγματοποίησαν συντονισμένη επιχείρηση.
Κατά τη διάρκεια της επιχείρησης εντόπισαν τον δράστη να οδηγεί Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο και να πραγματοποιεί είσοδο στη χώρα από το Συνοριακό Σημείο Διέλευσης Νυμφαίας Ροδόπης και ακολούθως να κατευθύνεται προς την ενδοχώρα.
Σε ενδελεχή έλεγχο που πραγματοποίησαν στο εσωτερικό του οχήματος εντόπισαν, σε ειδικά διαμορφωμένη κρύπτη και κατάσχεσαν:
προστασίας των αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς.
Σε έρευνα που ακολούθησε στην οικία του δράστη οι αστυνομικοί εντόπισαν επίσης και κατέσχεσαν:
περί προστασίας των αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής
κληρονομιάς
Κατασχέθηκε επίσης το Ι.Χ.Ε. που χρησιμοποίησε ο δράστης.
Τα παραπάνω αντικείμενα αρχαιολογικής αξίας θα αποσταλούν στην Εφορία Αρχαιοτήτων Ξάνθης.
Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ξάνθης, ενώ την προανάκριση ενήργησε το Τμήμα Ασφάλειας Ξάνθης.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies, για την συλλογή στατιστικών στοιχείων και την διασφάλιση της καλύτερης εμπειρίας σας.
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Tι είναι τα Cookies;